Haberler
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor
Vizesiz Avrupa için kritik adım!
Nerelerdeyiz
Ankara
istanbul
Bursa
izmir
0850 495 04 60   |   Ücretsiz Çağrı Merkezi
Dolar Alış: 6.0421     Dolar Satış: 6.0663
      |      
Euro Alış: 6.7501     Euro Satış: 6.7772
Diğer Ülkeler


Almanya Vizesi Almanya Vizesi için Gerekli Bağlantılar
Almanya Vizesi
Almanya Vizesi

Almanya vizesi, Almanya vize başvurusu, Almanya vize randevu işlemleri hakkında bilgi, gerekli evraklar ve vize başvuru formuna bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve belgeler için Online Randevu Formunu doldurabilir ya da hemen vize danışma hattımızı 0850 495 04 60 arayabilirsiniz.

Önemli Not: Mesai saatleri dışında Online Randevu Formu aracılığı ile vize başvurunuz için Randevu alabilirsiniz.

 Almanya Vizesi


Almanya vizesi alarak bu ülkeye gitmek isteyen bordo pasaport hamili tüm Türkiye vatandaşları ülkeye giriş öncesi gerekli evrakları hazırlamalı ve onlardan istenen tüm şartları yerine getirmelidirler. Ancak bireylerin çok girişli ve hala geçerli Schengen vizeleri bulunuyorsa tekrar vize çıkartmak zorunda değildirler

Söz konusu Almanya vizesi hakkında söylenebilinecek bir diğer olumlu nokta ise bu vize ile birlikte kişilerin seyahatlerine başlayarak devamında tüm Schengen ülkelerine sorunsuz olarak geçebilecekleri gerçeğidir. O halde talep eden herkes 90 günü aşmayacak ziyaretlerde kısa süreli, 90 günü aşanlarda ise Almanya ulusal vizesi almak şartı ile bu ülkeye giriş yapabilirler.

Konu ile ilgili bir diğer istisna ise siyah (diplomatik), gri (hizmet) ve yeşil (hususi) pasaportlar ile ilgilidir. Eğer bir kişi bu pasaportlardan bir tanesine sahipse 180 günlük süre dilimi içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile yeni vize başvurusunda bulunmak zorunda değildir. Evrensel yasalar gereği de durumları muafiyet sınıfı içinde değerlendirilmektedir.

Hal böyle değilse ve kişi aile birleşimi ya da çalışma amaçlı olarak uzun süreli bir seyahatten bahsediyorsa bu sefer de İDATA bağlantılı ulusal vize başvuru zorunluluğuna tabi tutulacak ve böylesi bir vize alması beklenecektir. Buradaki başvuru ise doğrudan Almanya Büyükelçiliği ya da Almanya Konsolosluğu’na yapılmakla birlikte VYS ile birlikte sayısız firma da sürece aracılık edebilmekte ve vize hamilleri ile konsolosluk hakkında bilgi verebilmektedirler.

 

 Almanya Vize Başvuru İşlemleri

 

            Almanya vizesine başvuracak bireylerin pasaportları 10 yıldan eksi olmamalıdır. Seyahat planı yapan vatandaşların sosyal statülerine ait evraklar hazırlayarak konsolosluklara vize başvurusunda bulunması gereklidir. Vize talebinde gerekli evraklar konsolosluklar tarafından belirlenmektedir. Bu evraklar ile bireyler seyahatlerinin amacını, türünü ve başvuru sahibinin durumuna, mesleğine ait bilgileri belgeleyecektir. Vize başvurularında turistik, ticari, aile ziyareti, transit vize türlerinden seçimler yapılabilir. Başvurular konsoloslukların yetki verdiği acenteler tarafından da yapılabilmektedir.

 

            Eğer uzun süreli vize başvurusu yapılması gerekiyor ise oturum, çalışma ve aile birleşimi gibi vizelere de başvuruların yapılması gerekli olacaktır. Almanya vizesi için ülkemizden yapılan başvurularda bölge ayırımı olabiliyor. Vize başvurusu başvuru yapacak bireyin ikamet ettiği şehri kapsayacaktır. Evraklar açısından gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra almanya konsolosluğu merkezlerinden randevu talep edilir. Başvurduğunuz vize türüne göre gerekli evrakları talep edebilecek olan konsolosluk merkezleri, evrakları incelerken birbiri ile tutarlı olmasına özellikle dikkat eder. Güncel olmayan, eksik ya da hatalı evraklar vize talebinin reddine sebep olabilir. Yapacağınız vize başvurularında giriş sayısı ya da ülkede kalacağınız süre içinde vize başvurularının onaylanması ya da reddedilmesi açısından tek yetkili kurum konsolosluk olacaktır.

 

Almanya Schengen Vizesi

 

1995 yılı itibarıyla yürürlüğe giren ve kabul edilen Schengen Sözleşmesi uyarınca taraf ülkeler arasında kararlar alınmış ve sınır geçişleri için ortak paydalar altında buluşulması amaçlanmıştır. Böylelikle Almanya vizesi de aralarında olmak kaydı ile 26 ülke Schengen bölgesi içine dahil edilmiştir. Bu 26 ülke için de ortak koşul şu şekildedir: Bireyler hangi ülkenin vizesini alıyorlarsa seyahatlerine o bölgeden başlamak zorundadırlar. Devamında ise diğer ülkelere başka bir koşul aranmaksızın kolaylıkla geçebilmektedirler.

 

Almanya Vize Ücreti

 

Almanya vizesi için alınmasına karar verilen ücret ve vize harç bedelleri Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenmekte olup seyahat sebebi ve seyahat süreci gibi değişkenlere göre değişebilmekte ve asıl fiyatlandırma da bu aşamadan sonra ortaya çıkmaktadır. Bu teze göre kısa ve uzun vadeli vizeler arasında farklar oluştuğunu söylemek de mümkündür.

Öte yandan Almanya vizesi için alınan ücretler konsolosluk yetkisi dahilinde güncellenmektedir. Bu nedenle periyodik olarak değiştirilebileceği göz önünde tutulmalıdır. Vize ücreti için ayrılan bütçe konsolosluk nezdinde de onaylanmalı ve sonrasında çıkabilecek olası problemlere karşı önlem alınmalıdır.