Haberler
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor
Vizesiz Avrupa için kritik adım!
Nerelerdeyiz
Ankara
istanbul
Bursa
izmir
0850 495 04 60   |   Ücretsiz Çağrı Merkezi
Dolar Alış: 6.0421     Dolar Satış: 6.0663
      |      
Euro Alış: 6.7501     Euro Satış: 6.7772
Diğer Ülkeler


Amerika Vizesi Amerika Vizesi için Gerekli Bağlantılar
Amerika Vizesi
Amerika Vizesi

Amerika vizesi, Amerika vize başvurusu, Amerika vize randevu işlemleri hakkında bilgi, gerekli evraklar ve vize başvuru formuna bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve belgeler için Online Randevu Formunu doldurabilir ya da hemen vize başvuru hattımızı 0850 495 04 60 arayabilirsiniz.

Önemli Not: Mesai saatleri dışında Online Randevu Formu aracılığı ile vize başvurunuz için Randevu alabilirsiniz.

Amerika Vizesi

 

Amerika vizesi ile birlikte dünya üzerinde mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında olduğu bilinen bu ülkeye gitmek isteyen herkes öncelikle birtakım şartları yerine getirmek durumundadır. Söz konusu bu şartlar ise resmi vize başvurusu ile doğrudan ilgili olup öncelikle bu aşamalar halledilmelidir. Sonrasında ise eksiksiz şekilde hazırlanan evraklar ile birlikte pasaportun da konsolosluğa teslimatı yapılmalıdır. Burada asıl önemli olan ise pasaportun herhangi bir deformasyona maruz kalmaması ve daha en az 6 aylık bir geçerlilik süresinin bulunmasıdır.

Öte yandan tüm evraklar ile pasaportun ön hazırlığı yaklaşık olarak bir ay gibi bir süre öncesinden başlatılmalıdır. Çünkü bu süreç de neredeyse resmi sürece denk bir süreyi kapsayacak ve sonuçta oluşabilecek süre de aynı orantıda artabilecektir. Kaldı ki aracı kurum vasıtası ile yapılan işlemler de aynı sürece eklenecektir. Her şeyin ardından ise vize danışmanlık firması aracılığı ile resmi işlem aşamasına geçilecek ve en sonunda Amerika Konsolosluğu tüm evrakları başvuru sahiplerinden alacaktır.

 

Amerika Vize Randevu İşlemleri

 

Amerika vizesi için gerekli randevunun alınması ve bu randevu tarih ve saatine uyularak Amerikan Konsolosluğu binasında olunması ise başlı başına önemli bir noktadır. Çünkü tam zamanında gelinmeyen randevular kolaylıkla iptal olmakta ve bu da Amerikan vizesi alma sürecini fazlasıyla uzatmaktadır.

Randevu kadar önemli bir başka husus ise doğal olarak parmak izi uygulamasıdır. Bu parmak izi uygulaması bir kez yaptırıldıktan sonra ise sonraki 5 yıllık zaman diliminde tekrar tekrar vize başvuru yapmaya gerek kalmayacaktır. Bu da doğrudan Amerika’ya gidebilmeyi mümkün hale getirecektir. Ayrıca tüm bu işlemler için bireysel bazda bir uğraş vermek kişileri yoracağından dolayı bir vize danışmanlığı aracı ile tüm işlemleri gerçekleştirmek çok daha az zahmetli olacaktır.

Amerika Konsolosluğu da bireylerin tüm başvurularını ve tedarik etmiş oldukları pasaport ile diğer belgeleri teslimat sonrası inceleyecektir. Söz konusu inceleme ise bir iş haftası ile üç iş haftası gibi bir vakit alacak ve devamında kişilere bilgisi verilecektir. Ancak burada da yine bilgilendirme açısından devreye girebilen vize danışmanlık firmaları önemli bir rol üstlenecek ve telefon yolu ile müşterilerine süreç hakkında her türlü veriyi iletebilecektir.

 

 Amerika Vize Türleri

 

            Amerika Konsolosluğu tarafından vize türleri kişinin yapacağı seyahate göre değişmektedir. Seyahat ürüne göre verilen vize çeşitleri ise şu şekildedir;

 

 *Amerika Diplomatik ve Resmi Vizesi

 *Amerika Seyahat Amaçlı Turizm Vizesi,

 *İş Amacı Taşıyan Vize,

 *Öğrenci Değişim Programı İçin Verilen Vize,

 *Transit Vize,

 *Geçici Çalışma Vizesi şeklindedir. Tüm bu vize türlerinde ilk olarak yapılması gereken ise Amerika Göçmen Olmayan Vize başvuru formunun ilgili makamlara ibraz edilmesidir. Kişinin Amerika'ya gitme amacına göre vize prosedürleri de değişmektedir. Bu nedenle, kişi amaca uygun vize türüne göre istenilen tüm evrakları ilgili yetkililere ve vize merkezlerine ibraz etmekle yükümlüdür.

 

 Amerika Vize İşlemleri ve Başvurular

 

            Amerika vizesi için başvuruda bulunacak olan tüm Türk vatandaşları ve Türkiye’de oturma izni bulunan diğer yabancı vatandaşlar vize başvuruları için bulundukları illerde başvuru merkezlerine ya da Amerika Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş temsilciliklere vize başvurularını iletmeleri gerekmektedir. Ayrıca, vize başvuruları için diplomatik yetki verilmiş olan diğer seyahat ve turizm acenteleri de vize başvurularını kabul etmektedir.

 

            Vize başvurusu yapacak olan kişiler Amerika gezisinden dönüşte pasaportlarının 6 ay daha geçerli olduğuna dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca, Türk vatandaşları için temdit süresinin yeteri olması da önemli bir noktadır. Çünkü, temdit süreci özellikle Türk vatandaşların Amerika’da kalma sürelerini etkilemektedir. Fakat Türk vatandaşları için pasaportların 6 ay daha geçerli olma kuralı aranmamaktadır. Yani, Amerika dönüşünde Türk vatandaşları pasaport sürelerinin 6 ay daha geçerli olma durumundan muaf tutulmuştur.

 

            Türkiye’de oturma izni bulunan ve Suriye, İran ya da Irak vatandaşlıkları olan kişiler Amerika seyahatleri için Amerika göçmen olmayan vize başvurularını Amerika Konsolosluğu vize birimlerine yapmak zorundadır. Ayrıca, Amerika Büyükelçiliğinin ilgili birimlerinde de vize başvuruları yapabilirler. Bu süreçte Suriye, İran ya da Irak vatandaşları vize başvurularında mutlaka geldikleri ülkeyi terk etme niyetlerinin olmadıklarını açık bir şekilde belirtmek zorundadır.

 

 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu

 

            Amerika Göçmen olmayan vizesi DS-160 vizesi olarak da bilinmektedir. Amerika’ya seyahat edecek olan kişilerden istenilen ve göçmen olmayan vize olarak adlandırılan vize türü diğer vize türlerine göre bazı hususlara öncelik vermektedir. Bu nedenle, vize başvurusunun kabul edilmesi ve değerlendirilmeye alınması için kişiler öncelikle Amerika Büyükelçiliği ya da konsolosluğa DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu doldurarak gerekli işlemleri yerine getirmeleri gerekir. DS-160 formu eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamı İngilizce olarak doldurmalıdır. Online olarak yapılabilen başvuru formu verilen randevu sürecinden en geç 3 iş günü öncesine kadar ilgili birimlere iletilmesi gerekir. Form online olarak konsolosluğun web sitesinden alınabilir ve yine web site üzerinden ilgili birimlere yönlendirilebilir. Başvuru yapan kişiler bu şartları ve formu doldurmadığı sürece başvurular geçersiz sayılacaktır. Bu durum vize alma sürecini olumsuz etkileyerek, vize alma durumunu da geciktirecektir.

 

 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

            Göçmen olmayan vize başvuru formunda öncelikli olarak formun eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmasına dikkat edilmelidir. Daha sonra form tamamen İngilizce olarak düzenlenmeli ve online bir şekilde gerekli birimlere yönlendirilmelidir. Elektronik başvuru formunda ayrıca başvuru yapan kişiler mutlaka dijital fotoğraf yüklemesi de yapmalıdır. Yüklenen fotoğraflar kesinlikle istenilen boyut ve özellikte olmalıdır. Son 6 ay içerisinde çekilmiş bir fotoğraf olması ayrıca konsolosluk tarafından talep edilmektedir. Form doldurma işleminde 20 dakikadan fazla duraklama olursa sistem otomatik olarak işlemi durdurmaktadır. Bu nedenle, form doldurma işleminde süreye de dikkat etmelisiniz. Form doldurma işlemi yaparken kesinlikle sabit diske kaydetme işlemlerini de yapmanız doğru olacaktır. Çünkü, sistem üzerinde kaydetme yapmazsanız bilgiler oturum sonunda tamamen silinecek ve formu yeniden doldurmanız gerekecektir.