Haberler
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor
Vizesiz Avrupa için kritik adım!
Nerelerdeyiz
Ankara
istanbul
Bursa
izmir
0850 495 04 60   |   Ücretsiz Çağrı Merkezi
Dolar Alış: 6.0383     Dolar Satış: 6.0625
      |      
Euro Alış: 6.7322     Euro Satış: 6.7591
Diğer Ülkeler


Avusturya Vizesi Avusturya Vizesi için Gerekli Bağlantılar
Avusturya Vizesi
Avusturya Vizesi

Avusturya vizesi, Avusturya vize başvurusu, Avusturya vize randevu işlemleri hakkında bilgi, gerekli evraklar ve vize başvuru formuna bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve belgeler için Online Randevu Formunu doldurabilir ya da hemen vize danışma hattımızı 0850 495 04 60 arayabilirsiniz.

Önemli Not: Mesai saatleri dışında Online Randevu Formu aracılığı ile vize başvurunuz için Randevu alabilirsiniz.

Avusturya Vizesi

 

Avusturya vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu ülkeyi ziyaretinden hemen önce alınması zorunlu bir belgedir. Çünkü Avusturya ile Türkiye arasında geçerliliğini koruyan bir vize anlaşması bulunmakta ve bu anlaşma her iki ülkenin vatandaşlarını da doğrudan etkilemektedir. Bu işlem için de bireylerin doğrudan Avusturya Konsolosluğu’na başvurması gerekmektedir.

Resmi pasaport sahibi bireylerde ise durum tam olarak böyle değildir. Eğer Avusturya’ya gitmek isteyen kişi ya da kişilerin sahibi oldukları resmi bir pasaportları var ise her 180 günlük zaman diliminde 90 günü geçmeme ön koşulu ile kişiler Avusturya’ya vizesiz olarak giriş yapabilmektedirler. Yani bir nevi muafiyet durumuna tabi tutulmaktadırlar. Ayrıca Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerden herhangi birinde ikamet izni bulunan ya da aynı şekilde İsviçre içinde ikamet edebilen kişiler de bu muafiyet durumundan faydalanabilmektedirler.

 

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

 

Avusturya vizesi alabilmek adına yapılacak başvurular ise ne yazık ki şahsen ve doğrudan Avusturya Konsolosluğu’na yapılamamaktadır. Bunun yerine ise VFS Global gibi bu alanda kendini kanıtlamış akredite vize danışmanlık hizmeti verebilen firmalara ihtiyaç vardır. O halde Avusturya vizesi almak isteyen herkes öncelikle bizler gibi bir firma ile yola çıkmak durumundadır.

Konu Avusturya ulusal vizesine gelince ise revizeye uğramakta ve Erasmus vizesi ile oturum izni gibi çok daha uzun vadeli işlemler için Avusturya Konsolosluğu’na başvuru yapılabilinmektedir. Üstelik konsolosluk mülakat gibi daha özel değerlendirmeler için de bireylere çağrı gönderebilmektedir.

Avusturya vizesi edinebilmek için bilinmesi gereken ilk kural evrakların eksiksiz ve hatasız bir biçimde tedarik edilmesi gerektiğidir. Tabi ki bu arada vize uyum koşulları da yerine getirilmeli ve bireyler kendi üzerlerine düşen görevleri harfiyen uygulamaya koymalıdırlar. Ayrıca söz konusu tüm evrakların son 3 ay içerisinde çıkarılmış olmasına da özen göstermelidirler. Çünkü ancak bu şartlarda Avusturya'ya vize alınabilinmekte ve kullanılabilinmektedir.

Hamili olunan pasaportun ise son 10 yıla ait olması ve Avusturya seyahatinin dönüş tarihini takiben daha en az 6 aylık bir süreyi kapsaması gerekmektedir. Üstelik en az 2 boş sayfa da vize basımları açısından önem arz etmektedir.

 

Avusturya'ya Hangi Vize Türleri Alınabilir?

 

             Avusturya ziyaretleri için en sık alınan vize türü, turistik vizedir. Turistik amaçlarla ülkeye gitmek isteyenler, bu vizeyi almalıdır. Turistik amaçların dışında ülkede iş amacıyla bulunmak isteyenlerin ticari vize alması gerekmektedir. Ayrıca Avrupa adına önemli bir eğitim merkezi olan ülkeye, eğitim alma amacı ile gidenler, öğrenci vizesi almalıdır. Bu vizelerin birbirinden farklı süreleri ve kapsamları bulunmaktadır. Ülkede uzun süre kalmayı hedefleyen kimseler, vizenin süresi dolduktan sonra bunu yeniletmek durumundadır.

 

             Bu vize türlerinin haricinde ülkede çalışma ve oturma izni almak isteyenler de bu kapsamlara ilişkin olarak verilen vizelere başvurabilirler. Evlilik yoluyla ülkede oturma izni almak isteyenler, aile birleşimi vizesine başvurmalıdır. Ülkede ikamet etmekte olan aile fertlerini ziyaret için aile ziyareti vizesi verilmektedir. Bu vizelerin hepsine ait olan başvurular avusturya konsolosluğu aracılığı ile yapılabilir.

 

  Avusturya Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

             Vize başvurusu için avusturya konsolosluğu tarafından istenen belgeler, başvuru yapacak olan kimselerin durumu ve istedikleri vize türüne göre değişmektedir. Ancak her ne sebeple vize istemi söz konusu olursa olsun, istisnasız belgelerin başında pasaport bulunmaktadır. Bu pasaportun en az üç ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Sahip olunan pasaportun 10 yıldan daha eski olması istenmez. Özellikle yaprakları yırtılmış, dış yüzeyi yıpranmış, içerisinde yer alan bilgilerin okunmaz hale geldiği pasaportlar geçerli değildir.

 

             Vize başvurusunda başvuru formumun doldurulup, dosyaya eklenmesi gerekir. Bu formda verilen bilgilerin doğruluğu önemlidir. İmzaların atlanmaması, e mail adresinin verilmesi, telefon numarasının doğru ve kullanımda olan bir numara olması şarttır. Bu formla beraber iki adet biyometrik fotoğrafa gerek duyulmaktadır Biyometrik fotoğrafların kişiyi tanımaya yardımcı olan, yeni çekilmiş olmasına dikkat edilir.

 

             Bu belgelerin haricinde vize talep dilekçesinin hazırlanması gerekir. Dilekçe İngilizce veya Almanca olarak yazılmalıdır. Dilekçede kişinin bu vizeyi hangi amaçla istediği açıkça belirtilmelidir. Çalışan kimselerin iş yerlerinden seyahat ettikleri süre içinde izinli olduklarını gösteren belgeyi almaları beklenmektedir. Ancak başvuru yapan kimse ev hanımı veya öğrenci ise, daha farklı bir prosedür işlemektedir.

 

  Öğrenci ve Ev Hanımları İçin Avusturya Vizesi Koşulları

 

             Yurt dışı ziyaretlerinde, vize talebinde bulunan kimsenin yolculuk boyunca kendi masraflarını karşılayabileceği bir gelire ya da birikime sahip olması gerekir. Ve bunun belgelenmesi istenir. Öğrenci ve ev hanımı olan kimseler, kendileri çalışmadığı için bu masrafların aileleri veya eşleri tarafından karşılanması gerekmektedir. Vize başvurularında bu kapsamda bulunan kimselerin ailelerinin maddi durumunu ve mesleklerine ilişkin belgelerini hazırlamaları istenir. Eş veya ebeveynlerin de pasaport bilgilerinin fotokopi, halinde dosyaya eklenmesine gerek duyulmaktadır.

 

             Öğrenci vizesi alabilmek için öğrencinin ülkede okuyacağı okula ilişkin bilgiler, kalmayı düşündüğü yurt veya öğrenci evini gösteren belgeler önem taşımaktadır. Öğrenci vizelerinin belli süreleri bulunmaktadır. Öğrencinin ülkede kaldığı süre içerisinde vizenin dolması halinde bunu yeniletmesi gerekir. Ayrıca öğrencinin henüz reşit olmaması halinde vize başvurusu sırasında ebeveynlerine ait izin belgesinin sunulması önemli bir unsurdur.