Haberler
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor
Vizesiz Avrupa için kritik adım!
Nerelerdeyiz
Ankara
istanbul
Bursa
izmir
0850 495 04 60   |   Ücretsiz Çağrı Merkezi
Dolar Alış: 6.0383     Dolar Satış: 6.0625
      |      
Euro Alış: 6.7322     Euro Satış: 6.7591
Diğer Ülkeler


Belçika Vizesi Belçika Vizesi için Gerekli Bağlantılar
Belçika Vizesi
Belçika Vizesi

Belçika vizesi, Belçika vize başvurusu, Belçika vize randevu işlemleri hakkında bilgi, gerekli evraklar ve vize başvuru formuna bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve belgeler için Online Randevu Formunu doldurabilir ya da hemen vize danışma hattımızı 0850 495 04 60 arayabilirsiniz.

Önemli Not: Mesai saatleri dışında Online Randevu Formu aracılığı ile vize başvurunuz için Randevu alabilirsiniz.

 Belçika Vizesi

 

          Belçika vizesi ile birlikte Schengen üyesi bir ülke olan Belçika’ya doğru yola çıkmadan hemen önce tüm başvuru sahiplerinin Umuma Mahsus yani Bordo Pasaport sahibi olmaları gerekmektedir. Ayrıca Belçika seyahati öncesi gerekli tüm prosedürlerin yerine getirilmesi ve söz konusu ülke için resmi pasaportların muafiyet durumundan faydalandıkları da bilinmelidir.

          180 gün içerisinde 90 günü geçmeyen ziyaretler için resmi pasaport sahiplerinin Belçika vizesi gibi bir uygulamaya tabi olmamaları da vizesiz ülke geçiş şansını yanında getirmektedir. Ancak vize muafiyet anlaşması uyarınca pasaportun yine de belli bir kullanım süresinin daha olması gerekmektedir. Yasada belirtilen sürece göre ise bu zamanlama son Belçika seyahati sonrası ilk 3 ay olarak kararlaştırılmıştır.

          Belçika vizesi gerektiren diğer durumlarda ise bordo pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması ve içerisinde en az 2 adet boş sayfa barındırıyor olması önemli bir ayrıntıdır. Ayrıca yine son Belçika seyahati sonrası sözü edilen bu pasaportun en az 3 aylık kullanım süresi bulunması gerekmektedir.

 

 Belçika Vizesi Nerden Alınır?

 

         Bütün Belçika vizesi ve diğer yasal belgeleri incelemek için yetkili durumda bulunan Belçika Konsolosluğu ile Belçika Büyükelçiliği doğrudan başvuruları kabul etmemektedir. Bu nedenle de tıpkı VFS Global gibi bizler de yardımcı olabilmekteyiz. Ayrıca sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bireylere değil Türkiye’de ikamet eden ancak yabancı bir uyruğa sahip olan kişiler ile de çalışabilmekteyiz.

          Öte yandan tüm Belçika vizesi başvuru değerlendirme ve sonuçları hakkındaki karar aşamaları yine Belçika Konsolosluğu’na ait işlemler arasındadır. Bu nedenle bizler de dahil olmak üzere herhangi bir aracı kurumun vize başvurularında hüküm beyan etme yetkisi bulunmamaktadır. Belçika Konsolosluğu ise bu yetkiyi elinde bulunduran tek yetkili kurum olmakla birlikte yine sonuca karar verebilecek olan adrestir.

          Belçika vizesi talebi için öncelikle bizlerden randevu almalı ve takip eden süreç için alacağınız randevu tarihi ve tam saatinde ofislerimizde bulunmalısınız. Ayrıca Belçika Konsolosluğu’nun dolayısıyla da bizlerin sizlerden talep ettiği tüm evrakları eksiksiz olarak yanınızda getirmelisiniz. Bizler her ne kadar işlemleriniz hakkında sizlere doğru bir bilgilendirme sağlayacak olsak da süreç içerisinde gelişen durumlara müdahale edemeyecek ve sadece olası durumlar için aracılıktan öteye geçemeyeceğiz. O halde tüm işlemler konusunda bizler gibi yetkili bir firmadan bilgi almalı ve tüm işlerinizi de buna göre ayarlamalısınız.

 

 Belçika Vize İşlem Süreci

 

            Belçika Krallığı AB üyesi ve Schengen Bölgesi ülkelerinden biri olduğu için buraya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları öncelikle Belçika Konsolosluğu’na giderek vize işlem biriminde Schengen vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Schengen vizesi için nereye seyahat edilmek isteniyorsa o ülkenin konsolosluğuna gerekli başvuru yapılmalıdır. Bu sebeple, Belçika ülkesine seyahat edecek olan kişiler Schengen vizesine başvurarak onay almalarından sonra Belçika ülkesi dahil Schengen ülkelerine seyahat edebilirler.

 

            Schengen vizesi alan kişiler, aldıkları vize ile Schengen bölgesinde en fazla 90 gün kalabilirler. Bu nedenle Belçika Krallığı’na yapılacak olan 90 günden az seyahatlerde Schengen vizesi için konsolosluğa başvurmak gerekir. Eğer, konaklama süresi 90 günü aşacak ise mutlaka Belçika Konsolosluğu vize birimine uzun süreli seyahat için ayrıca vize işlemi başlatılmalıdır.

 

             Kısa süreli seyahatlerde Belçika Schengen vizesi başvurularını direkt olarak kabul etmez. Ancak, istisnai durumlar bu şartın dışında kalmaktadır. Belçika ülkesine oturum vizesi içinse mutlaka Belçika Konsolosluğu’na doğrudan ve şahsen başvuru yapmak gerekir. Seyahat amaçlı vize başvuruları için Belçika Konsolosluğu tarafından diplomatik olarak yetkilendirilmiş bir vize danışmanlık firması da tercih edilebilir.

 

 Belçika Vizesi Muafiyet Durumları

 

            Belçika’ya seyahat etmeyi düşünen Yeşil Pasaport, Gri Pasaport ve Siyah Pasaportu sahipleri ile Türk vatandaşları 180 gün içerisinde kısa süreli olarak kabul edilen 90 günü aşmayan seyahatlerinde Belçika Konsolosluğu tarafından vize işlemlerine tabi tutulmazlar. Ama Bordo pasaport hamilleri mutlaka Belçika ülkesine giderken uzun ya da kısa süreli olsun Belçika Konsolosluğu’na başvurarak vize işlemlerini başlatmaları gerekmektedir. Bordo pasaport sahipleri vize başvurularını turizm acenteleri aracılığı ile de yapabilirler. Eğer, başvuru yapacak olan kişiler Schengen vizesine sahipse diğer Schengen ülkelerine de vizesiz olarak seyahat düzenleyebilirler.

 

 Belçika Vizesi İçin Önemli Hususlar

 

            Belçika Konsolosluğuna Belçika vize işlemleri için başvuracak kişiler özellikle pasaport konusunda çok dikkatli olmalıdır. Vizenin işlenmesi için en az 2 boş vize sayfası pasaportta yer almalıdır. Ayrıca, seyahat sonunda kişinin pasaportu 3 ay daha geçerli olmak zorundadır. Aksi halde vize işlemleri başlatılmaz.

 

            Belçika Konsolosluğu’na vize başvuru yaparken mutlaka Türkiye ile Belçika resmi tatillerine dikkat edilmelidir. Vize başvurusu tatil günlerinin dışında çalışma saatlerinin içerisinde yapılmalıdır. Aksi halde, vize onay süreci iş gününe göre uzayabilir.

 

            10 yıl içerisinde vize işlemi yapmayan kişiler Belçika ülkesi ve diğer Schengen ülkeleri için vize başvurularını doğrudan Belçika Konsolosluğu vize birimine şahsen yapmalıdır. Belçika ülkesi vizesi için vize zamanı ve seyahat tarihi çok iyi belirlenmelidir. Çünkü, vizenin onaylanma durumuna göre konsolosluk yetkilileri başvuru yapan kişiden birden fazla görüşme talep edebilir. Bu durum doğrudan vize sürecinin uzamasına neden olur. Ayrıca, 18 yaşından küçük olan kişiler için başvuru kesinlikle aileleri tarafından yapılmalıdır. 18 yaşından küçük kişilerin başvuruları şahsen kabul edilmez.

 

     Belçika Konsolosluğu, vize işlemleri yaklaşık olarak 15 iş günü sonrasında neticeye ulaşmaktadır. Bu nedenle, vize süreci seyahatten yaklaşık 20 gün önce başlamalıdır.

 

 Belçika Vizesinde Parmak İzi İşlemleri

 

            Belçika vize işlemleri için Vize Bilgi Sistemi ile biyometrik parmak izi belgelerinin konsolosluğa iletilmesi gerekmektedir. Belçika Konsolosluğu’na vize başvurusu yapan kişilerden biyometrik olarak 10 parmak izinin alınmasını talep eder. Bu işlem kimlik sahteciliğinin önüne geçilmek için yapılmaktadır. Bu nedenle, vize başvurusunda bulunan kişiler mutlaka biyometrik olarak alınmış 10 parmak izi belgesini konsolosluğa ibraz etmek zorundadır. Dijital cihazlarla alınan 10 parmak izi belgesi büyük bir gizlilik çerçevesinde yapılmaktadır. Fiziksel nedenlerden dolayı parmak izi vermesi mümkün olmayan kişiler tıbbi bir rapor ile bu durumlarını kanıtlamak ve belgeleri konsolosluğa vermek zorundadır. Tüm bu işlemlerden sonra vize başvurusu için yetkili merkezlere gidilebilir.