Haberler
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor
Vizesiz Avrupa için kritik adım!
Nerelerdeyiz
Ankara
istanbul
Bursa
izmir
0850 495 04 60   |   Ücretsiz Çağrı Merkezi
Dolar Alış: 6.0383     Dolar Satış: 6.0625
      |      
Euro Alış: 6.7322     Euro Satış: 6.7591
Diğer Ülkeler


Bulgaristan Vizesi Bulgaristan Vizesi için Gerekli Bağlantılar
Bulgaristan Vizesi
Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi, Bulgaristan vize başvurusu, Bulgaristan vize randevu işlemleri hakkında bilgi, gerekli evraklar ve vize başvuru formuna bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve belgeler için Online Randevu Formunu doldurabilir ya da hemen vize başvuru hattımızı 0850 495 04 60 arayabilirsiniz.

Önemli Not: Mesai saatleri dışında Online Randevu Formu aracılığı ile vize başvurunuz için Randevu alabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi 

 

Bulgaristan vizesi alınabilinmesi için gerekli olan tüm mutabakatlar sonucu verilen karar ile birlikte hem Türkiye’de kalıcı bir şekilde oturma izni bulunan dış ülke vatandaşlarının hem de bordo pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan’a seyahat işlemlerini gerçekleştirmesi sağlanmıştır. Ancak bu işlemler için öncelikle bizlerden randevu almalı ve takip eden süreç için vize başvurularınızı yaparken aracılık etmemize izin vermelisiniz.

Bulgaristan vizesi için ise tüm kişi ya da kişiler öncelikle vize türlerine karar vermeli ve söz konusu vize türüne uygun şekilde başvuru yapmalıdırlar. Ayrıca kısa süreli, ticari amaçlı ya da transit hiç fark etmez Bulgaristan vizesi almak isteyen her birey gerekli prosedür şartlarını yerine getirmek ile mükelleftir.

Bir de her vize türünün kendine has özellikleri olduğu bilinmeli ve seyahat amacı ile seyahat süresi muhakkak göz önünde tutulmalıdır. Örneğin, Bulgaristan turistik vizesi sadece 15 günlük olarak verilebilinmektedir. Bunun haricinde ise vize başvuruları hakkında çıkacak tüm kararlar Bulgaristan Başkonsolosluğu ile Bulgaristan Büyükelçiliği inisiyatifindedir. Bu sebeple de resmiyetten ödün verilmediği rahatlıkla söylenebilinmektedir. Ayrıca burada aracı kurumlar yalnızca rehberlik etme amaçlı olarak yanınızda yer almaktadırlar.

 

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır ?

 

2007 yılından bu yana bir Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan, vize ile ülkesine gelmek isteyen herkes için önceden belirlenmiş şartlar sunmakta ve buna uyulduğu takdirde girişlere izin vermektedir. Bu nedenle de Bulgaristan vizesi alımı öncesi tüm evrak ve belgeler usulüne uygun şekilde tedarik edilmeli ve her bir evrak son 3 aylık süreç içerisinde elde edilmiş olmalıdır.

Öte yandan Bulgaristan henüz bir Schengen ülkesi değildir. O yüzden de Schengen ülkelerine gidiş amaçlı olarak Bulgaristan vizesi ne yazık ki henüz kullanılamamaktadır. Ayrıca Bulgaristan üzerinden Schengen ülkelerine geçiş de bu nedenle problem olabilmektedir. O halde böyle bir niyet varsa pasaportlarda Schengen ülke izinlerinin bulunmasına da dikkat edilmelidir.

Bulgaristan üst makamlarınca verilen çoğu karar da vize başvurularına aracılık eden VFS Global ve birçok başvuru merkezi tarafından bilinmektedir. Bu nedenle de bireysel başvurulardan ziyade kurumsal bazda hizmet veren firmalar ile yola çıkmak önem arz etmektedir.

 

 Bulgaristan İçin Schengen Vizesi

 

            Schengen vizesi almış olan kişiler Bulgaristan'a herhangi bir vize almadan seyahat etmek için öncelikle seyahatlerini Schengen vizesine sahip oldukları Schengen ülkelerinden başlayarak yapmaları gerekir. Yani Schengen vizesi ilk kez hangi ülke alınmışsa yalnızca o ülkeye giriş yapılmalıdır. Daha sonra Bulgaristan için vizesiz şekilde kullanılabilir. Doğrudan bir Schengen vizesi alarak, Bulgaristan’a seyahat etmek oldukça yanlış bir işlemdir. Schengen vize rejimine göre yapılan Schengen ülke ziyaretinden sonra Bulgaristan ülkesine doğrudan geçiş yapılabilmektedir.

 

Bulgaristan

 

            Bulgaristan ülkesine seyahat edecek olan Umuma Mahsus yani Bordo Pasaport hamili kişiler, Türk vatandaşları ve Türkiye’de bulunan diğer ülke vatandaşları seyahatlerini gerçekleştirmek için Bulgaristan vizesi almaları gerekir. Bazı özel durumlar halinde Bulgaristan vizesi için yapılan işlemlerden kişiler muaf tutulmaktadır. Özellikle Hususi Pasaport sahipleri 180 gün içinde Bulgaristan ülkesine yapacakları 90 günlük gezilerde ve Diplomatik Pasaport ile Hizmet Pasaport sahipleri ise 6 ay içerisinde yapacakları 30 günlük seyahatlerinde vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır.

 

            Bulgaristan vizesi başvuruları Bulgaristan Konsolosluğu ya da diğer yetkili başvuru merkezlerine yapılabilmektedir. Vize başvurusu kesinlikle ilgili makamlarca yetki verilmiş olan acenteler aracılığıyla yapılmalıdır. Ayrıca, konsolosluk ya da Büyükelçiliklere de şahsen vize başvuruları kabul edilmektedir.

 

Bulgaristan Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

            Bulgaristan vize işlemleri esnasında kesinlikle temsilciliklerin ve Bulgaristan Konsolosluğu'nun istediği belgelere dikkat edilmelidir. Belgelerde herhangi bir eksik ve yanıltıcı durum olması halinde kişilerin başvuruları olumsuz şekilde etkilenecektir.

 

            Bulgaristan ülkesine vizesiz şekilde seyahat edilemez. Bu nedenle ülkeye giriş yapmak isteyen kişiler öncelikli olarak vize sürecini başlatmalıdır. Yapılacak seyahat öncesinde mutlaka vize başvuru formu doğru bir şekilde doldurulmalı, başvuru formunda verilen tüm bilgiler kesinlikle güncel olmalıdır. Yapılan seyahatten en az 15 gün önce vize başvurusu için ilgili temsilciliklere müracaat etmek gerekir. Vizenin sonuçlanması 15 iş günü içerisinde olabilir. İstisnai durumlara göre bu süre daha da uzayabilir. Bu nedenle, başvuru yapılmadan önce ilgili ülkenin tatil durumlarına da dikkat edilmesi gerekir.

 

            Bordo pasaport hamilleri Bulgaristan’a yapacakları seyahatlerde geçerli bir Bulgaristan vizesi ya da çoklu girişleri kabul eden Schengen vizesine sahip olmalıdır. Schengen vizesine sahip olan kişiler Bulgaristan’a giderken doğrudan Schengen vizelerini kullanamazlar. Vizelerine uygun olarak yine konsolosluklara ya da temsilciliklere geçerli Schengen vizelerini belirtmek zorundadırlar. Sınır kapısında Bulgaristan vizesi başvurusu yapılmaz. Bu nedenle, Bulgaristan'a giriş yapmak isteyen kişiler öncelikle ülkelerinde gerekli başvuruları yaparak vizelerini almış şekilde ülkeye giriş yapmalıdır.