Haberler
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor
Vizesiz Avrupa için kritik adım!
Nerelerdeyiz
Ankara
istanbul
Bursa
izmir
0850 495 04 60   |   Ücretsiz Çağrı Merkezi
Dolar Alış: 6.0383     Dolar Satış: 6.0625
      |      
Euro Alış: 6.7322     Euro Satış: 6.7591
Diğer Ülkeler


Çin Vizesi Çin Vizesi için Gerekli Bağlantılar
Çin Vizesi
Çin Vizesi

Çin vizesi, Çin vize başvurusu, Çin vize randevu işlemleri hakkında bilgi, gerekli evraklar ve vize başvuru formuna bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve belgeler için Online Randevu Formunu doldurabilir ya da hemen vize başvuru hattımızı 0850 495 04 60 arayabilirsiniz.

Çin Vizesi

            Ülkemizden vize ile ziyaretçi kabul eden ülkelerden birisi olan Çin, bu konuda farklı koşulları olan ülkelerdendir. Diğer ülkelere girişte kullanılan vize tipleri Çin için bazı bölgelerde geçerli olmazken, bazı bölgelerinde ise yeni düzenlemelere göre vize istenmemektedir. Çin’e ilk defa gidecek kişilerin bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olması gerekir. Çin ziyaretlerinde vize alabilmek için resmi davetiye zorunludur. Ticari ziyaretlerde ise Çin’de bulunan ticari kurumlardan ya da meslek iştiraklerinden alınacak davetiyeler yeni düzenleme ile yeterli olmaktadır. Bununla birlikte Çin’e turistik amaçlı gidecek kişilerde bireysel başvuru değil grup başvurusu kabul edilmektedir. Şahsi olarak Çin’e turistik vize verilmesi söz konusu olmamaktadır. Eğer Çin’de sadece Hong Kong ve Makau bölgesine gidecekseniz vizesiz olarak seyahat hakkınız bulunmaktadır. Burada da 30 günü aşmama ve başka bir bölgeye geçmeme şartı vardır.

 

            Hong Kong ve Makau’dan Çin vizesi almak ise mümkün değildir. Bu şartlar göz önüne alınarak yapılacak başvurularda internet üzerinden başvuru formu doldurmak ve randevu günü almak mümkün olmaktadır. Randevu gününde sizden istenen evraklar ile birlikte konsolosluğa gitmeniz vize için yeterlidir. . Yeni düzenlemeler ile son yıllarda bir takım muafiyetler ile birlikte bir takım zorunluluklar da getiren Çin, ülkeye gezi ya da iş amacı ile gitmek isteyen kişilerin belirtilen şartlar altında vize başvurularını kabul etmektedir. Çin vizesi almak isteyen kişiler vize türleri ve bu vizeler için gerekli evraklar hakkındaki genel bilgiyi yazının devamından edinebilirler. Birçok ülkede olduğu gibi Çin vizesi sadece bordo (umumi)pasaporta sahip vatandaşlar için geçerlidir. Diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve yeşil pasaport olarak bilinen özel pasaporta sahip vatandaşlar 30 günü aşmamak şartı ile Çin’e ziyarette bulunabilirler.

 

 

 Çin Konsolosluğu

 

            Çin Konsolosluğu tarafından size verilen vizeler başvuru tipine gire tek girişli ya da çok girişli olabilir. Kısa süreli vizelerde tek giriş bulunmakta olup maksimum 3 ay içinde kullanılmadığı takdirde vize güncelliğini kaybeder. Tek girişli vizede de çok girişli vizede de ülkede tek seferde maksimum 30 gün kalabilirsiniz. Bu süreyi aşmanız durumunda vizenizin geçerliliği iptal edilmekle birlikte Çin konsolosluğu tarafından da daha önce size belirtilen bir takım cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalmanız mümkündür.

 

            Çin vizesi almak için Çin konsolosluğu ile yapacağınız görüşmeler haftanın belirli günleri ve saatleri arasında olmak zorundadır. İstanbul’da bulunan Çin Başkonsolosluğu sadece haftanın Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri vize ile ilgili başvuru ve görüşmeleri kabul etmektedir. Salı ve Perşembe günleri başvuru talebi alınmamaktadır. Başvurular Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günler saat 10.00 ve 12.00 arasında yapılabilmektedir. Bununla birlikte konsolosluğun online sisteminden vize başvurusu ve randevu talebi de yapılabilmektedir.

 

 Çin Konsoloslukları Nerede Bulunur?

 

            Vize için başvurulabilecek merkezler Ankara ve İstanbul’da bulunmaktadır. Bununla beraber İzmir ve Bursa’da vize başvurusu için sizlere aracılık yapabilecek yetkilendiriliş kurum ve acentalar bulunmaktadır. Bu kurumlar kişiler adına hem başvuru yapabilirler hem de vize sonrası işlemlerde kişilerin pasaportlarını iletmek için yetkilidirler. Aracı firmalar ile işlemler daha hızlı takip edilebilirken evrakların eksik ya da hatalı olması gibi bir durumla karşılaşmak da söz konusu değildir. Bu da başvuru hakkınızın yanmasını ya da boşa vakit kaybı yaşamanızı engeller. Bireysel olarak konsolosluğa yapacağınız başvurularda ise vizeyi sorunsuz alabilmek için gerekli tüm evraklar ile ilgili bilgileri başvuru öncesi net bir şekilde öğrenmiş olmanız gerekir.