Haberler
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor
Vizesiz Avrupa için kritik adım!
Nerelerdeyiz
Ankara
istanbul
Bursa
izmir
0850 495 04 60   |   Ücretsiz Çağrı Merkezi
Dolar Alış: 6.0383     Dolar Satış: 6.0625
      |      
Euro Alış: 6.7322     Euro Satış: 6.7591
Diğer Ülkeler


Fransa Vizesi Fransa Vizesi için Gerekli Bağlantılar
Fransa Vizesi
Fransa Vizesi

Fransa vizesi, Fransa vize başvurusu, Fransa vize randevu işlemleri hakkında bilgi, gerekli evraklar ve vize başvuru formuna bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve belgeler için Online Randevu Formunu doldurabilir ya da hemen vize başvuru hattımızı 0850 495 04 60 arayabilirsiniz.

Fransa Vizesi

Önemli Not: Mesai saatleri dışında Online Randevu Formu aracılığı ile vize başvurunuz için Randevu alabilirsiniz.

Fransa vizesi alabilmek için yerine getirilmesi gereken ilk gündem maddesi umuma mahsus bir pasaporta sahip olmaktır. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı üzerinden Fransa’ya geçişlerde resmi kimlik kullanılamamakta ve Fransa vizesi alınması zorunlu tutulmaktadır. Ancak diğer birçok ülkede olduğu gibi siyah, kırmızı, yeşil ya da gri pasaport sahiplerinin 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydı ile ülkeye girişlerinde vize şartı aranmamaktadır.

Fransa vizesi için konulan bir diğer şart ise parmak izi uygulaması, biyometrik fotoğraf çekim kurallarına uyulması ve mülakattır. Parmak izi uygulaması günümüz şartlarında tüm vize taleplerinde uygulanmakta ve yasal olarak da zorunlu tutulmaktadır. Biyometrik olarak da bahsedilen özel fotoğraf çekimleri ise gerekli tüm şartlara uymalıdır. Uymadığı takdirde ise vize alımlarında problemler yaşanabilmektedir. Mülakat ise genel geçer yargılar içermekte ve detaylandırmadan uzak bir şekilde yapılmaktadır. Ancak yine de tüm prosedürler uygulanmakta ve bireyin uygunluğu tespit edildikten sonra Fransa vizesi almasına izin verilmektedir.

Fransa Konsolosluğu doğrudan kısa süreli Schengen vize başvurularını gözetmemekte ve bu tür vizeler söz konusu olduğunda eylemlerin sorumluluğunu VFS Global ve türevindeki firmalara aktarmaktadır. Bu yetkili firmalar ise işlemlerin sonuçlanma sürelerine kadar vatandaşlara yardımcı olmakta ve konsolosluk işlemlerini takip edebilmektedirler.

 

Fransa Vize Başvuru İşlemleri

 

Fransa vizesi için başvuru yapacak bireyler yenilenmiş pasaportları ile birlikte tüm evraklarını eksiksiz olarak hazırlamalı ve konsolosluk ya da konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş birimlere başvuru yapmalıdırlar. Burada pasaportun 10 yıldan eski olmamasının önem arz ettiğini bilmeli ve yine aynı pasaportun bir sonraki seyahatin bitiş tarihinden itibaren daha en az 3 ay süresi olmasına dikkat etmelidirler. Son iki sayfası da Schengen vize etiketi için boş bırakılmış olmalıdır. (Ayrıca eski ve yıpranmış pasaportlar da vize alımına engel teşkil edebilmektedir.) Takip eden zamanlarda ise 3 ile 15 iş günü arasında kalan bir süreci beklemek durumundadırlar. Eğer işlemler normal seyrinde yürürse bu iş için 7 ile 10 iş günü aralığını vermek de mümkündür.

Bir başka açıdan Fransa Başkonsolosluğu gerekli gördüğü her durumda başvuru sahiplerini bizzat çağırma ve mülakata tabi tutma haklarını saklı tutmaktadırlar. Ancak bu her vize başvurusu için gerekli değildir.

Fransa’ya seyahat etmek isteyen kişiler öncelikle Schengen vizesi için başvuru yaparak tüm gezilerinde kullanabilecekleri Fransa vizesi almalıdır. Vize başvurusu için Fransa Konsolosluğu’na randevu alınarak, başvuru yapılması gerekir.

 

            Fransa Konsolosluğu, vize işlemlerinde aracı kurumların başvuru sürecine dahil olmasını da kabul etmektedir. Özellikle turistik vize ve ticari vize işlemlerinde konsolosluğun yetki vermiş olduğu bir aracı kurum ile kişiler adına vize başvurusu yapılabilir. Aynı süreç Schengen vizesi için de geçerli olmaktadır. Schengen vizesi sahibi olan kişiler Fransa ve diğer Schengen ülkelerine vizeleri sayesinde kolaylıkla ulaşım sağlayabilirler.

 

            Schengen vizesi onaylanan kişiler en fazla 90 gün süresince Schengen ülkelerinde konaklama hakkı kazanırlar. İlk defa Schengen vizesi alan kişilerde bu süre daha da kısa tutulabilir. Sürenin belirlenmesi tamamen Fransa Konsolosluğu’nun idari yetkisi altındadır. Süre seyahat eden kişinin durumuna, seyahat sıklığına ve kurallara uygun davranmasına göre her yıl farklı oranda artırılır. Eğer farklı amaçlar için Fransa’ya seyahat edilecek ve 90 günden daha uzun süren konaklama yapılacaksa kişilerin vize başvurusu için şahsen Fransa Konsolosluğu ya da Fransa Büyükelçiliği’ne başvuru yapması zorunludur.

 

 Fransa Vize Başvuru Formu

 

            Fransa Konsolosluğu’na vize başvurusu yapacak kişiler öncelikle konsolosluk tarafından hazırlanan vize formunu eksiksiz ve doğru şekilde doldurmalıdır. Vize başvurusunun ilk adımı olarak kabul başvuru formu, vizenin en önemli resmi evraklarından birisidir. Fransa Konsolosluğu başvuru yapan kişi hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için başvuru formunu dikkate alacaktır. Bu nedenle, Fransa vize başvuru formunda hata ya da yanıltıcı durum ve bilgi yer almamalıdır.

 

 Fransa Vize Başvuru Formunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

            Fransa Konsolosluğu, 2018 tarihinden aldığı kararla beraber Fransa Schengen vize başvuru formlarını online olarak web sitesi üzerinden doldurulmasını istemektedir. Başvuru formunda yapılan eksik ya da hatalı bilgiler doğrudan kişilerin vermiş olduğu vize başvuru ücretinin yanmasına neden olmaktadır. Bu sebeple, başvuru formu doldururken çok dikkat edilmelidir. Ayrıca diğer dikkat edilmesi gereken durumlar şu şekildedir;

 

 *Vize başvuru formunda artık kızlık soyadının yazılması zorunlu tutulmaktadır. Ayrıca, pasaportun verilme ve pasaport ile ilgili diğer tarihler mutlaka vize başvuru formunda belirtilen tarihlerle uyumlu olmalıdır.

 

 *Başvuru formu esnasında kişinin nüfus cüzdanının fotokopisi yerine renkli şekilde taranmış nüfus cüzdanı gerekmektedir.

 

 *Biyometrik fotoğraflar üzerinde herhangi bir leke ya da oynama durumu olmamalıdır.

 *Başvuru yapan kişinin telefon numarası ve e-mail adresi kesinlikle güncel olmalıdır.

 *Gerekli durumlarda kişi parmak izi kontrolüne mutlaka girmelidir.

 

 Fransa Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fransa vizesi başvurularında mutlaka Fransa ile Türkiye'nin resmi tatillerine ve iş günlerine dikkat edilmelidir. Resmi tatillerde yapılan başvurular geçersiz olacağı için tatil sonrasında ilk iş günü ancak başvurular kabul edilecektir. Bu nedenle, başvuru süreleri ve süreçleri için tatilleri dikkate alarak başvuru yapılması gerekir.

 

            Vize başvurusunda bulunan kişinin pasaportunun yeni olması da oldukça önemlidir. 10 yıldan eski pasaportlar vize işlemlerine tabii tutulmamaktadır. Bu nedenle, pasaportun güncel olma durumuna dikkat edilmelidir. Reşit olmayan çocukların vize işlemleri ve tüm başvuruları anne, baba ya da vasi tarafından yapılmalıdır. Fransa Konsolosluğu vize işlemleri için seyahat süresinden en az 15 gün önce vize başvurusu yapılmalıdır. Süreç yaklaşık olarak 7 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır.