Haberler
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor
Vizesiz Avrupa için kritik adım!
Nerelerdeyiz
Ankara
istanbul
Bursa
izmir
0850 495 04 60   |   Ücretsiz Çağrı Merkezi
Dolar Alış: 6.0421     Dolar Satış: 6.0663
      |      
Euro Alış: 6.7501     Euro Satış: 6.7772
Diğer Ülkeler


Hırvatistan Vizesi Hırvatistan Vizesi için Gerekli Bağlantılar
Hırvatistan Vizesi
Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan vizesi, Hırvatistan vize başvurusu, Hırvatistan vize randevu işlemleri hakkında bilgi, gerekli evraklar ve vize başvuru formuna bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve belgeler için Online Randevu Formunu doldurabilir ya da hemen vize başvuru hattımızı 0850 495 04 60 arayabilirsiniz.

 

Hırvatistan Vizesi

 

            Hırvatistan bir Avrupa Birliği üye ülkesi olmasına rağmen Schengen bölgesi kapsamında yer almamaktadır. Bu sebeple de Schengen vizesi ile gidilememekte ve gidilen diğer ülkelerden geçiş yapılamamaktadır. Hırvatistan için ayrıca vize başvurusu yapılmalı ve seyahat amacına göre vize türü seçilerek konsolsoluklara istenen belgeler götürülmelidir.

 

Hırvatistan İçin Alınan Vize Türleri

 

            Hırvatistan’a gitmek isteyen bordo (umumi) pasaporta sahip olan vatandaşlar vize almak zorundadır. Vize muafiyeti Hırvatistan’a 1 Nisan 2013 tarihi itibari ile kaldırılmıştır. Vize muafiyeti olan kişiler ise diplomat (siyah), hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaportu olan vatandaşlardır. Aynı zamanda çok girişli Schengen vizesi bulunanlar ya da Schengen ülkelerinden birinde oturma izni olan kişiler bu ülkeye vize almaksızın girebilirler. 22 Temmuz 2014’ten itibaren ise Hırvatistan; Bulgaristan, Kıbrıs ve Romanya’da oturum iznine sahip vatandaşlardan vize istememektedir. Türkiye’den alınacak Hırvatistan vizesi için ise ziyaret amacı oldukça önemlidir. Hırvatistan’a girerken alınacak vize tipleri turistik vize, ticari amaçlı vize, transit geçiş vizesi, resmi ziyaret vizesi, arkadaş/aile ziyaret vizesi, medikal amaçlı vize, eğitim vizesi ve kültürel/sportif amaçlı vizelerdir. Her bir vize türü için ekstra ve özel belgeler gerekebilir. Bu belgelerin neler olduğu vize konusunda yetkili olan aracı kurumlardan öğrenilebilir.

 

 Hırvatistan Vizesi Kaç Günde Alınır?

 

            Hırvatistan vizesi almak isteyen kişiler öncelikli olarak pasaportlarının güncelliğini kontrol etmelidir. Pasaportlar Hırvatistan seyahatinden 90 gün süre itibari ile güncelliğini korumalıdır. Vize türüne göre hazırlanan diğer evraklar da konsolosluğa teslim edildikten sonra süreç işlemeye başlar. Vizeye cevap gelme süresi 15 iş günü ile 21 iş günü arasında değişmektedir. Bu süre vermiş olduğunuz belgeler ile de alakalıdır. Değerlendirilmesi ve anlaşılması zor olan belgeler süreci sizin açınızdan uzatmaktadır. Tüm olası durumlar göz önüne alınarak seyahatten en az 1 ay önce gerekli belgeler ile birlikte başvuru yapılmalıdır. Seyahate 15 gün kala yapılan vize başvuruları olumlu olarak sonuçlanmamaktadır.