Haberler
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor
Vizesiz Avrupa için kritik adım!
Nerelerdeyiz
Ankara
istanbul
Bursa
izmir
0850 495 04 60   |   Ücretsiz Çağrı Merkezi
Dolar Alış: 6.0421     Dolar Satış: 6.0663
      |      
Euro Alış: 6.7501     Euro Satış: 6.7772

iData

iDATA 1998 yılında İstanbul merkezli olarak kurulmuş bir firmadır. Aynı zamanda yurt dışı vize taleplerinde başvuruların kabulü ve değerlendirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Firmayı asıl önemli yapan ise Almanya ve İtalya’nın Türkiye’de vize işlemleri için yetki verdiği tek kurum olmasıdır.

Vize başvuru merkezimiz sizlere, vize işlemlerinizde gerekli evrak listesi ve başvuru formları sağlama, online randevu alma konusunda danışmanlık sağlayacaktır. Ayrıca yetkili olduğu ya da çözüm ortakları aracılığı ile uçak bileti, seyahat sağlık sigortası, otel konaklama rezervasyonları ve vize sürecini takip işlemlerinizi ücretli olarak hizmetinize sunmaktayız.

iDATA, Vize randevu, vize başvurusu için gerekli evraklar ve tüm vize işlemlerinde gerekli prosedür hakkında detaylı bilgi ve belgeler için Online Randevu Formunu doldurabilir ya da hemen vize danışma hattımızı 0850 495 04 60 ilgili numaradan arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Önemli Not: Mesai saatleri dışında Online Randevu Formu aracılığı ile vize başvurunuz için Randevu alabilirsiniz.

iDATA Sorumluluk Alanı

Hem Almanya hem de İtalya’nın vize işlemleri söz konusu olduğunda lojistik destek sağlayan iDATA:

 • Vize isteminde bulunan bireylerin pasaportunun, hazırladığı evrakların ve vize başvuru formunun aslını ve ücretlerini almakla yetkilidir.
 • Almanya vizesi için aldığı evrakları Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunan Almanya Başkonsolosluklarına teslim etmektedir.
 • İtalya için ise doğrudan İstanbul’da yer alan İtalya Başkonsolosluğu’na teslimat yapmaktadır.

Öte yandan İDATA konsolosluklarının yeni belge isteminde ve vize başvurularını reddetmesinde üzerine sorumluluk almamaktadır. Sonucunda oluşan zararları ise yine bu çerçeve içerisinde değerlendirmektedir. Ayrıca firma bünyesinde etki etmediği ancak doğal yolla oluşan afetler, hırsızlık ve kaza gibi nedenlerden kaynaklı oluşan belge kaybolma ihtimali de yine İDATA yükümlülüğünde değildir.

iDATA Vize İşlemleri Sırasında

Herhangi bir sorun durumunda İDATA’ya ödemiş olduğunuz başvuru ücretlerini geri alma şansınız yoktur. Hatta vizenizin konsolosluk tarafından reddi dahi gerçekleşmiş olsa da yine ödemiş olduğunuz meblağ, bu kapsamda değerlendirilecektir.

Başvuru sahibinin sunmuş olduğu evraklar ise sözleşme esnasında sunulan detaylara göre toplanacak ve aynı şekilde depo edilecektir. Üstelik en fazla 90 günlük bir süre diliminde saklanacak ve başvuru amacına uygun şekilde kullanılarak onay aşamasına geçilebilinecektir.

iDATA Vize Randevuları

iDATA randevularınızı sadece Schengen vize başvuruları için kullanabilirsiniz. Bu randevuyu almadan hemen önce de aşağıdakileri mutlaka göz önünde tutmalısınız:

 • Randevu tarihinizden hemen önce yurt dışı vizeniz için gerekli tüm evrakları hazırlamalı ve buna uygun şekilde bir randevu tarihi belirlemelisiniz.
 • Eğer sınır dışı çıkışınız için henüz çok erkense ve 90 günden çok daha fazla bir süre varsa vize başvurusunda bulunamazsınız.
 • Daha önce bir iDATA randevusu almışsanız bu randevuya dair işlemler sonuçlanmadan yeni bir randevu talebinde bulunamazsınız.
 • Randevunuzu online şekilde alabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.
 • Son olarak da özellikle Almanya’da okumakta iseniz Schengen vizesi için başvurunuzu bu ülkeden yapmak durumundasınız.

iDATA ve Parmak İzi Uygulaması

Türk vatandaşlarının vize başvurusunda bulunması için belirlenmiş olan kıstaslar 25 Eylül 2014 tarihinde revize edildi ve bu tarih parmak izi uygulaması açısından milat sayılarak vize isteyen herkese biyometrik bilgi zorunluluğu getirildi. Bu uygulama sonrası elde edilen verilerin ise Avrupa Vize Bilgi Sistemi (VIS) içerisine dahil edilmesinde karar kılındı. Sonuç olarak ise ilgili elçilik ve konsoloslukların vize bölümleri de bu kararı eksiksiz olarak uygulamakla yükümlendirildi. Ancak bu revize içerisine belli istisnalar da eklendi:

 • Son 5 yıl içerisinde bir Schengen vize başvurusu yapan herkes için parmak izi zorunlu bir uygulama olsa da henüz sizler bu uygulamadan geçmediyseniz en kısa zamanda bunu yaptırmalısınız.
 • Ayrıca parmak izi vermiş olsanız dahi eğer bu işlemi Schengen ülkeleri için yaptırmamışsanız verilerinizin geçerli olmayacağı da duyuruldu.
 • Vize alım işlemi sonrası yapılan evlilikler ve boşanmalarda ise bireylerin tekrar parmak izi vermesi kararı verildi.
 • Parmak izinizi pasaportunuzu aldığınız yere vermiş olmanız da iDATA açısından bir varlık teşkil etmeyeceğinden dolayı bizzat başvuru yapmanız ön görüldü.
 • 0 – 12 yaş arası bireylerin vize başvuruları ise parmak izi uygulama kapsamından muaf tutuldu.

iDATA ve Serbest Dolaşım Hakkı

iDATA ve devamında almanız gereken vizeler serbest dolaşım hakkı söz konusu olduğunda değişebilmekte ve şartlar da buna göre şekillenebilmektedir. O halde AB / AET / İsviçre vatandaşı iseniz serbest dolaşım hakkına bağlı olarak özel uygulamalardan faydalanabilirsiniz demektir.

 • AB / AET / İsviçre kapsamında serbest dolaşım hakkına dahil olmayan ülkeler

Portekiz, Belçika, Litvanya, Danimarka, Hollanda, K. Kıbrıs, Bulgaristan, Malta, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Norveç, Slovakya, Almanya, Fransa, Polonya, Yunanistan, İsviçre, Letonya, Slovenya, İrlanda, İsveç, Liechtenstein, İzlanda, Avusturya, İtalya, Romanya, Lüksemburg ve Hırvatistan

 • Serbest dolaşım hakkı için gerekli olan evraklar

iDATA aracılığı ile serbest dolaşım hakkından faydalanmak istiyorsanız:

 • Başvuru formunu eksiksiz ve noksansız şekilde doldurmalı ve imzalamalısınız. Ayrıca söz konusu başvuru formundaki 3. ve 4. sayfayı imzalamayı da unutmamalısınız.
 • Hali hazırda var olan pasaportunuzun bitiş tarihi en azından talep edilen vizenin bitiş tarihinden 3 ay sonrasına denk gelmek durumundadır. Ayrıca 10 yaşında ve daha eski pasaportlar da bu kavrama dahil edilmemektedirler. Son olarak da pasaport içerisinde en az 2 adet boş sayfa bulunmalıdır.
 • AB / AET / İsviçre vatandaşlarında pasaportun resimli olan sayfasının fotokopisi de gerekmektedir.
 • 1 adet biyometrik fotoğraf da yanınızda hazır şekilde bulunmalıdır. Bu fotoğraf için ise biyometrik özellikte, beyaz fonlu, rötuşsuz, 35 x 45 mm, 6 aydan eski olmama ve tam yüz fotoğrafı olması gibi özellikler aranmaktadır.
 • Söz konusu ülkelerdeki yakınlarınız ile akrabalık derece ve ilişkisini gösterir belgeyi de hazırda bekletmelisiniz. Doğum belgesi ya da evlenme belgesi gibi…
 • Gittiğiniz ülkede kalacağınız adresi gösteren ikametgah belgesini ve uçuş rezervasyon evrakı da aynı şekilde bu belgelerin arasına katılmalıdır.
 • Eğer 18 yaş altındaysanız ve reşit değilseniz, bu sefer de vasi ya da ebeveynlerinizin vekaletname ya da velayetnamesi de gereklidir.

İDATA Gerekli Evraklar

PASAPORT:

 • Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya, Yeni Zelanda) ait fotokopiler gerekmektedir. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir.
 
Not: Evlilik, boşanma vb. durumlarda ad, soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz ile başvurunuz kabul edilemeyecektir.
18 yaş üstü yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin pasaportlarında mutlaka imza alanları dolu olmalıdır.
 

BAŞVURU FORMU:

 • Başvuru Formunda yer alan tüm alanlar eksiksiz doldurulmuş ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken; başvuru formunun 3. ve 4. sayfaları mutlaka imzalanmalı ve başvuru tarihi unutulmamalıdır. Başvuru şahsen yapılmayacak ise başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı vekalet formu ile vekaleti alan kişinin kimlik fotokopisi ibraz edilmesi zorunludur. Fomu İndir
 

BİOMETRİK FOTOĞRAF:

 • Biometrik özelliklere uygun, rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35×45 mm ebatlarında ve  tüm yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gereklidir.
 • Biometrik fotoğraf çekimi hizmetleri için iDATA ofislerinden destek alabilirsiniz.
 

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI:

 • En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortası her durumu kapsayacak şekilde olmalıdır. Sigorta poliçesinde yürürlüğe girmesi ve sona ermesi ile ilgili özellikle bir saat belirtilmediyse, genellikle öğlen saat 12 kabul edilir. Dolayısıyla sadece günün yarısı sigortalı olan bu günler için sigorta şartı yerine getirilmiş sayılmaz. Bir başka ifadeyle örneğin 8 ila 13 Mart tarihlerinde seyahat etmek istiyorsanız, en az 7 Mart´tan 14 Mart´a kadar geçerli bir seyahat sağlık sigortası ibraz etmeniz gerekmektedir.
 
Not 1 : AB/AET vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaftırlar. (Almanya ve İtalya vatandaşları hariç)
 
Not 2 : Transit vize (Almanya veya İtalya havaalanını schengen dışı bir ülke için geçiş amaçlı kullanacak ve havaalanında herhangi bir kapı geçişi yapmayacak kişiler) başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin seyahat sağlık sigortası sunma zorunluluğu yoktur.
 

DAVETİYE BELGELERİ:

 • Eğer gidiş amacınız bir aile/arkadaş ziyareti ise Almanya’dan yada İtalya'dan adınıza gönderilen davetiye belgesinin aslını dosyanıza eklemeniz gerekmektedir.
 • Ticari amaçla ziyaret ediyorsanız, Almanya’daki yada İtalya'daki firmadan adınıza gönderilmiş davetiyenin çıktısı yeterlidir.
 • Fuar ziyareti ise fuar katılım belgesi veya bileti sunmanız gerekmektedir.
Not: Turistik vize başvurularında davetiye istenmez.
 

KONAKLAMA BELGELERİ:

 • Seyahat konaklama durumunuza ait belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir. Konaklama rezervasyonları otel, pansiyon veya Almanya’daki yada İtalya'daki davet eden kişinin yabancılar dairesince yada bağlı bulundukları Belediye kurumlarından hazırlattığı onaylı davetiyenin geçerli aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir.
 

SEYAHAT REZERVASYONLARI:

 • Uçuş veya tur organizasyonlarının rezervasyonları sunulmalı ve gidiş dönüş tarihleri ile seyahat detaylarını içerir olması gerekmektedir.
 

NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ ASLI:

Türk vatandaşları için; Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği mühürlü aslı ibraz edilmelidir. Düşünceler kısmı doldurulmuş olmalıdır. (Ticari başvurularda gerek yoktur)
 

MESLEKİ BELGELER: 

 • Şirket sahipleri oda kaydı, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, güncel vergi levhası ve varsa ek gelir belgelerini sunmalıdırlar.
 • Çalışanlar görev yazısı, gidiş dönüş tarihleri için izin yazısı, maaş bordrosu, sigorta hizmet dökümü ve işe giriş bildirgesi sunmalıdırlar.
 • Emekliler ise emekli olduklarını gösteren belge sunmaları yeterlidir.
 • Belirli bir maddi geliri olmayanlar ( öğrenciler, ev hanımları vs.), kendilerini maddi olarak destekleyen 1. dereceden yakınlarının geçimi ile ilgili evrak listelerine bakmalıdırlar. Buna ek olarak, 1. dereceden yakını tarafından destekleneceklerine dair ıslak imzalı ve okunaklı bir dilekçe de ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Reşit olmayan çocuklar için her iki veliden noter onaylı, son 6 ay içerisinde çıkartılmış muvaffakatname aslı ve fotokopisi alınması ve çocuklara ayrı doldurulmuş olan vize başvuru formlarının hem anne hem de baba tarafından imzalanması gerekmektedir.

BANKA HESAP HAREKETLERİ: 

 • Sürekli çalıştığınız güncel hesap hareketleri olan bankanızdan son 3(üç) ya ait hesap dökümü. Çalışanlar ve emekliler maaş aldıkları bankadan almaları zorunludur. Varsa ek olarak diğer banka hesap hareketlerini ekleyebilirler.

Uyarı: Firmamızın iDATA ile hiç bir ilgisi olmamaktadır. Firmamız sizlere vize başvurularında danışmanlık, evrak kontrolu, seyahat sigortası, otel, uçak gibi seyahat için gerekli rezervasyon ve vize işlemleri takibini ücretli olarak hizmet sunmaktayız.