Haberler
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor
Vizesiz Avrupa için kritik adım!
Nerelerdeyiz
Ankara
istanbul
Bursa
izmir
0850 495 04 60   |   Ücretsiz Çağrı Merkezi
Dolar Alış: 6.0421     Dolar Satış: 6.0663
      |      
Euro Alış: 6.7501     Euro Satış: 6.7772
Diğer Ülkeler


İspanya Vizesi İspanya Vizesi için Gerekli Bağlantılar
İspanya Vizesi
İspanya Vizesi

İspanya vizesi, İspanya vize başvurusu, İspanya vize randevu işlemleri hakkında bilgi, gerekli evraklar ve vize başvuru formuna bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve belgeler için Online Randevu Formunu doldurabilir ya da hemen vize başvuru hattımızı 0850 471 24 44 arayabilirsiniz.

Önemli Not: Mesai saatleri dışında Online Randevu Formu aracılığı ile vize başvurunuz için Randevu alabilirsiniz.

İspanya Vizesi

 

İspanya vizesi dahilinde bu ülkeye giriş yapmak isteyen herkes öncelikle Umuma Mahsus (bordo) Pasaport türüne sahip olmalıdır. Ayrıca İspanya’nın da bir Schengen ülkesi olması nedeni ile vize türü buna uygun şekilde seçilmek durumundadır.  Ancak yeşil, gri, siyah ve kırmızı pasaportlar bu konu dışında tutulmaktadırlar. Yani resmi anlamda geçerli bir Diplomatik, Hizmet ya da Hususi pasaport sahip olanlar İspanya vizesi konusundan muaf tutulmaktadırlar ve ülkeye giriş için vize almalarına gerek duyulmamaktadır.

Diğer tüm konsolosluklar ile birlikte İspanya Konsolosluğu da 90 günü aşmayan seyahatlerde doğrudan başvuru kabul etmemekte ve araya VFS Global türevinde aracı firmalar ile vize başvuru merkezlerini koymaktadırlar. Bu nedenle çalışmalarına yoğun şekilde devam eden bizler de müşterilerimize yardımcı olmakta ve gerekli durumlar hakkında bilgi verebilmekteyiz. Ancak yine de hatırlatmalıyız ki, başvuru süreci öncesi bizlerden randevu almalı ve randevunun tam günü ve tam saatinde ofislerimizde bulunmalısınız. Çünkü ertelenen randevular başvurunun da ertelenmesine yol açmaktadır. Dolayısıyla da İspanya vizesi alım tarihi git gide uzayan bir tablo izleyebilmektedir.

Öte yandan uzun süreli İspanya vizesi işlemleri için doğrudan İspanya Konsolosluğu’na ya da İspanya Büyükelçiliği’ne başvurmak gerekmektedir. Ayrıca 5 Kasım 2018 tarihi itibariyle artık bütün evrakların İngilizce olarak tedarik edilmesine karar verilmiş ve bu kapsamda tüm vize evrakları ile otel ve uçak rezervasyonlarının da bu dilde sunulması talep edilmeye başlanmıştır.

İspanya Vize işlemleri

İspanya vizesi almak isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti ve üçüncü dünya ülkesi vatandaşları İspanya Schengen vizesi almak durumundadırlar. 1995 yılından yana uygulamada olan bu anlaşma taraflara gerçekliği tartışılmaz düzeyde bir iç sınır belirlemekte ve herhangi bir Schengen vizesi ile birlikte söz konusu ülkelerde bir nevi serbest dolaşım hakkı sağlanmaktadır. Bu nedenle de bireyler İspanya vizesi aldıklarında ve seyahatlerine İspanya’dan başladıkları müddetçe Schengen üyesi 26 ülkeyi de ziyaret edebilmektedirler. Ancak tabi ki toplam süre olarak 90 günü geçmemeleri gerekmektedir. Bu da bir seyahat esnasında birkaç ülkeyi birden rahatlıkla görebilme şansı yaratmaktadır.

 

İspanya

 

            İspanya, Avrupa Birliği ülkelerinden birisi ve Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu İspanya’ya seyahat etmek isteyen kişiler öncelikli olarak İspanya ülkesi için gerekli vize işlemlerini yapmaları gerekecektir. İspanya’ya gidecek olan kişiler vize işlemlerinden önce süre durumuna dikkat etmelidir. Çünkü kısa süreli İspanya vizesi alacak kişiler öncelikli olarak başvurularında İspanya Schengen vizesi için gerekli başvuruyu yapmalıdır. Bu kısa süre 90 gün kadardır. 90 günü geçmeyen seyahatlerde İspanya Schengen vizesi yeterli olacaktır. Fakat 90 günü aşan seyahatler için vize başvuruları İspanya Ulusal Vizesi olarak adlandırılmakta ve bu vize türüne başvuru yapılması gerekmektedir.

 

            Kısa süreli olarak kabul edilen vizeler genellikle turistik vize, ticari vize ya da aile ziyareti amacı taşıyan vize olarak adlandırılır. Vizelerin tamamı İspanya Konsolosluğu ya da diğer yetkili merci ile vize danışmanlık merkezlerine şahsen yapılmaktadır.

 

            Uzun süreli vize işlemleri ise genellikle D vize olarak geçmektedir. Erasmus programı kapsamında da alınan uzun süreli vizeler kesinlikle konsolosluk ya da büyükelçilik tarafından gerçekleştirilmelidir. Buralara yapılan vize başvuruları en kısa sürede değerlendirilerek, başvuru yapan kişilere bilgi verilir

 İspanya Konsolosluğu ve Vize Türleri

 

            İspanya Konsolosluğu uzun ya da kısa seyahatler için farklı amaca uygun vize vermektedir. Uzun vizeler ile Schengen vizesi talep eden kişiler taleplerine göre ilgili vize birimlerine evrakları ve başvuru formları hazır bir şekilde başvurularını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Vizenin türleri tamamen kişinin seyahat amacına göre değişmektedir. Konsolosluk tarafından verilen vize türleri;

 

 -Turistik vize,

 -Ticari vize,

 -İspanya transit geçiş vizesi,

 -Öğrenci vizesi,

 -İspanya kongre vizesi,

 -İspanya çalışma vizesidir.

 

            Bu vize türlerinde süreler farklılık gösterdiği gibi vizenin süresine göre konsolosluk tarafından istenilen belgeler de değişebilir. Bu nedenle, gerekli müracaat aşamasında seyahatin amacı ve süresi doğru bir şekilde belirtilmeli, ilgili rezervasyon ve uçak biletleri vize başvurusu aşamasında yetkililere sunulmalıdır. İspanya vizesi eksik bir evrak olmadığı sürece ortalama olarak 10 iş günü içerisinde sonuca ulaşmaktadır.

 

 İspanya Vizesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

            İspanya vize işlemleri için başvuru yapacak olan kişiler özellikle pasaport durumlarına çok dikkat etmelidir. Kişinin pasaportu son 10 yıl içerisinde alınmış olmalıdır. Eğer, 10 yılı aşan sürelere sahip pasaport olursa vize işlemleri değerlendirilmeye alınmayacaktır. Ayrıca İspanya vizesi için başvuru yapan kişinin pasaportu en az 3 ay 15 gün daha geçerliliğe sahip olmalıdır. Tüm bunların yanı sıra vize başvurusu için istenilen evrakların tamamı güncel bilgiler içermelidir. Özellikle, resmi evraklar üzerinde herhangi bir oynama ya da yanıltıcı durum gözlemlenmemelidir. Buna bağlı olarak evraklar güncel olmalı son 3 ay içerisinde alınmış olmalıdır.

 

            İspanya seyahati boyunca otel ve uçak rezervasyonu bilgileri de ilgili makamlar ile paylaşılmalıdır. Ayrıca seyahati kapsayan sürede bireysel olarak seyahat sağlık sigortasının da yaptırılması gerekir. Bu şart vize işlemleri için zorunlu bir durumdur.