Haberler
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor
Vizesiz Avrupa için kritik adım!
Nerelerdeyiz
Ankara
istanbul
Bursa
izmir
0850 495 04 60   |   Ücretsiz Çağrı Merkezi
Dolar Alış: 6.0383     Dolar Satış: 6.0625
      |      
Euro Alış: 6.7322     Euro Satış: 6.7591
Diğer Ülkeler


İtalya Vizesi İtalya Vizesi için Gerekli Bağlantılar
İtalya Vizesi
İtalya Vizesi

İtalya vizesi, İtalya vize başvurusu, İtalya vize randevu işlemleri hakkında bilgi, gerekli evraklar ve vize başvuru formuna bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve belgeler için Online Randevu Formunu doldurabilir ya da hemen vize danışma hattımızı 0850 495 04 60 arayabilirsiniz.

Önemli Not: Mesai saatleri dışında Online Randevu Formu aracılığı ile vize başvurunuz için Randevu alabilirsiniz.

 İtalya Vizesi

 

İtalya vizesi alarak bu ülkeye seyahat etmek isteyen herkes öncelikle bir bordo pasaporta sahip olmak durumundadır. Ayrıca söz konusu pasaport hamili olmayanlar ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanların ülkeye giriş yapabilmeleri de önce bu şartları yerine getirmelerine bağlıdır.

Öte yandan çok girişli ve geçerlilik süresi henüz dolmamış bir Schengen vizesine sahip olan kişiler de önce vizesini aldıkları ülkeye giriş yapmalı ve bu seyahati takip eden süreçte İtalya’ya geçiş yapmalıdırlar. Çünkü aksi durumlarda ülkeye giriş imkansız bir hal alacak ve prosedürlerin yerine getirilebilmesi için geçen süre de uzayabilecektir.

İtalya vizesi ile birlikte bu ülkede bir süre kalmak niyetinde olan kişiler için tek istisnai durum Diplomatik (kırmızı ya da siyah), Hizmet (gri) ve Hususi (yeşil) pasaportlar ile ilgilidir. Eğer bir kişi bu üç pasaporttan birine sahipse 180 günlük periyot içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile İtalya’ya serbestçe girebilmekte ve çeşitli işlerini halledebilmektedirler. Bu da İtalya vizesi için muafiyet bildiren bir husustur.

Eğer bireyler kısa süreli bir gezi amacı ile değil de İtalya’da uzun süre kalma ya da çalışma amaçlı olarak bu ülkeye gideceklerse yine İtalya vizesi devreye girmekte ve üçüncü dünya ülke vatandaşları da dahil olmak üzere bu vizeye sahip olunması beklenmektedir. Ayrıca söz konusu vizeler için başvurular doğrudan İtalya Konsolosluğu’na ya da İtalya Büyükelçiliği’ne yapılmalıdır. Ancak başvuru öncesi gerekli evrak ve diğer işlemler için de İDATA ön koşulları yerine getirilmelidir. Tabi ki bu arada sürecin takibi açısından VHS türevinde iş yapabilen bizler gibi bir firma ile de iletişime geçilmesi kişiler açısından olumlu sonuçların doğmasına neden olabilecek niteliktedir.

 

 İtalya Vizesi Başvuruları

 

    İtalya vizesi için başvuruda bulunacak olan kişiler 90 günden daha uzun süreli seyahatler için konsoloslukların vize birimlerine başvuru yapmaları gerekir. Çünkü İtalya Konsolosluğu kısa süreli olarak kabul edilen 90 gün kadar olan seyahatler için İtalya vizesi başvurularını kabul etmemektedir. Yalnızca uzun süreli yani oturum İtalya vizesi için gerekli başvurular Konsolosluk tarafından yapılmaktadır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ise;

 

 İstanbul İtalya Konsolosluğu,

 Ankara İtalya Büyükelçiliği,

 

            İtalya İzmir Konsolosluğuna doğrudan başvuruda bulunulmalıdır. Ayrıca, İtalya Konsolosluğu tarafından diplomatik olarak yetkilendirilen vize danışmanlık firmaları tarafından da İtalya vizesi için gerekli başvuru işlemleri yapılabilir. Vize danışmanlık firmalarına ve diğer acentelere her ne kadar yetki verilmiş olsa da işlem sürecinin değerlendirilmesi ve onaylanması tamamen İtalya Konsolosluğu’na bağlı bir durumdur.

 

 İtalya Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

            İtalya Konsolosluğu vize işlemleri için başvuruda bulunacak olan kişiler seyahatlerine göre en erken süreçte gerekli başvuruları yapmaları gerekmektedir. Bunun nedeni değerlendirme ve sonuçlandırma aşamasında herhangi bir aksamanın olmamasıdır. İtalya Konsolosluğuna vize için başvuru yapacaksanız mutlaka en az 2 hafta önce başvuru işlemlerine başlamanız gerekmektedir.

 

            İtalya vizesi işlemlerinde en önemli hususlardan birisi de eksiksiz ve doğru hazırlanmış evrakların ilgili birime verilen saatlerde teslim edilmesidir. Herhangi bir gecikme vize başvurusunun ret cevabı almasına neden olabilir. İtalya Konsolosluğuna yapılan vize başvurularının sorunsuz olarak ilerlemesi durumunda vize işlemleri ortalama 1 hafta sonunda neticeye ulaşmaktadır. Eğer, başvurular İtalya ekspres vize başvurusu şeklinde yapılmışsa bu süreç 48 saatte kadar düşebilmektedir.

 

            Ancak İtalya ekspres vize başvurusunda kişi daha önce en az 1 kez Schengen vizesi almış olması gerekir. Öncesinde herhangi bir Schengen vizesi almamış olan kişi İtalya Ekspres vize başvurusu yapamaz, yapsa da ret cevabı alır. İtalya Konsolosluğu vize işlemlerinde mutlaka resmi tatillere de dikkat etmek gerekir. Özellikle İtalya ve Türkiye ülkelerinin resmi tatilleri vize başvurusunun uzama nedenleri arasında kabul edilebilir. Ayrıca, konsolosluğun ek bir evrak talebi olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı önlem amacı ile vize başvuruları mümkün olduğunca erken süreçte yapılmalıdır.

 

 İtalya Vizesi Başvurularında Biyometri İşlemleri

 

            Schengen ülkeleri tarafından tüm AB ülkelerinde kabul edilen ve vize işlemlerinde sahteciliğin önüne geçmeyi hedefleyen biyometri işlemleri de vize başvuruları için kullanılmaya başlanmıştır. Parmak izi şeklinde yapılan biyometri işlemler hem vize işlemlerinin daha çabuk yapılmasını sağlamakta hem de kimlik sahteciliğinin önüne geçmektedir. Parmak izi merkezlerinde İtalya vizesi için biyometri işlemlerini yaptırarak, vize işlem sürecini daha hızlı hale getirebilirsiniz.

 

 Biyometri İşlemlerinde Muaflık Durumu

 

            İtalya Konsolosluğuna İtalya vizesi için başvuru yapacak olan bazı kişiler biyometri işlemlerinden muaf sayılır. Bu kişiler;

 

 -Hükumet liderleri ve eşleri,

 -Ülke yönetim üyeleri ve eşleri,

 -Diplomatik üyeler,

 -Şahsen vize başvurusu yapan 12 yaş altındaki çocuklar,

 -Resmi sebepler için İtalya'ya davet edilen kişiler ve kraliyet ailesi üyeleri biyometri yani parmak izi işlemlerinden muaf tutulmaktadır.

 

Bir Schengen Anlaşması tarafı olan İtalya için bölgesel bazda vizelerin alınması gerekliliği bulunmaktadır. Bu sayede de ülkeye girişler resmi belgeler ile yapılabilinmektedir. O halde Schengen vize listesinde yer alan İtalya vizesi için öncelikle gerekli koşulların yerine getirilmesinden bahsedebilmek mümkün hale gelmiştir. Bu evraklar için ise eksiksiz ve hatasız bir belge bütünlüğü sağlamak oldukça önemlidir. Ayrıca kişilerin 90 günü geçen ziyaretleri için mutlaka uzun süreli İtalya vizesi çıkarmaları gerektiği de mutlaka bilinmelidir.