Haberler
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor
Vizesiz Avrupa için kritik adım!
Nerelerdeyiz
Ankara
istanbul
Bursa
izmir
0850 495 04 60   |   Ücretsiz Çağrı Merkezi
Dolar Alış: 6.0383     Dolar Satış: 6.0625
      |      
Euro Alış: 6.7322     Euro Satış: 6.7591
Diğer Ülkeler


Letonya Vizesi Letonya Vizesi için Gerekli Bağlantılar
Letonya Vizesi
Letonya Vizesi

Letonya vizesi, Letonya vize başvurusu, Letonya vize randevu işlemleri hakkında bilgi, gerekli evraklar ve vize başvuru formuna bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve belgeler için Online Randevu Formunu doldurabilir ya da hemen vize başvuru hattımızı 0850 495 04 60 arayabilirsiniz.

Letonya Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Letonya seyahati planları yaparken öncelikle Letonya vizesi almaları gereklidir. Bir schengen ülkesi olan Letonya, Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarından diplomatik, hizmet ve yeşil pasaport sahiplerine 180 gün içinde 90 gün vizesiz seyahat imkanı vermektedir. Türkiye’de sadece Ankara’da Letonya Büyükelçiliği bulunur. İstanbul’da fahri konsolosluğu vardır. Ancak vize başvurularında Ankara’da bulunan büyükelçilik yetkilidir. Büyükelçilik Ankara ve çevresinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve ülkemizde yaşayan Letonya vatandaşlarına hizmetler vermektedir.

 Letonya Vizesi Nasıl Alınır?

 

            Vize başvurusunda bulunacak olan bireylerin pasaportlarında son üç yıl içinde almış oldukları bir schengen vizesi var ise şahsen müracaat gerekli değildir. İlk kez scehengen vizesi başvurusunda bulunacaklar için şahsen başvurular yapılmalıdır. Özel yetkilendirilen firmalardan ya da konsolosluktan Letonya vizesi alabilirsiniz. Vize başvurusu yaparken pasaportun yıpranmamış olması ve başvuru tarihinden en az bir yol olması da gereklidir. Başvurularınız sırasında belgelerinizin tam ve eksiksiz olması vize sürecini daha hızlı bir şekilde sonuçlandıracaktır. Alınan vizenin 90 günlük ikamet süresi olacaktır. İlk kez schengen vizesi başvurusunu Letonya üzerinden yaptığınızda uzun süreli vize vermeyecektir. Çünkü Letonya büyükelçiliklerinde parmak izi uygulaması bulunmuyor. Konsolosluk gerekli gördüğünde parmak izi almak üzere başvuru sahibini çağırabiliyor. Ticari, turistik, transit, ziyaret ya da oturma izni olarak vize taleplerinde bulunabilirsiniz.

 

 Letonya Vizesi Reddi

 

            Vize talebinde bulunan kişiler gerekli belgeleri ve evrakları yerine getirmediklerinde vize talepleri red olabilir. Bu nedenle vize talebi için Letonya konsolosluğu merkezlerine başvuran kişilerin seyahat amaçlarını belgelemesi önemlidir. Tahrip edilmiş, sahte belgelerin tespiti halinde Scehengen ülkelerinin herhangi birinden sınır dışı edilmeleri durumunda da vize talepleri reddedilir. Eğer Letonya seyahatini karşılayacak ekonomik gelir belgeleyememiş ise başvuru sahibi yeterli maddi imkana sahip olmadığı için de red cevabı alabilir. Ayrıca son altı ay içerisinde 90 günü aşan konaklamalar sonrasında gelen taleplere de olumlu cevap verilmeyecektir.

 

            İşçi olan ve kendi dışından bakmakla yükümlü olduğu kişiler bulunan bireyler, yeterli ve düzenli bir gelir düzeyine sahip olmadığında vize işlemlerini başarılı bir şekilde tamamlama şansları bulunmuyor. Bu şekilde olumsuzlukları bulunan bireylerin vize başvuruları hiç yapmamaları daha uygundur. Çünkü bu durumda ülke sizi potansiyel bir göçmen olarak tanımlayacaktır. Pek çok ülke vize başvurularındaki ret oranının belirli seviyeleri aşması durumunda bu ülkeleri göç açısından riskli ülkeler olarak kabul eder. Ve vize koşullarında daha sıkı kurallar ve olağan dışı şartlar getirebilir.

Letonya Konsolosluğu 

 

            Faaliyet alanı içerisine Letonya konsolosluğu görevleri arasında vize, noterlik işlemler, ölüm belgesi, evlilik doğum belgesi çıkarma gibi işlemler bulunur. Çankaya ilçesinde bulunan büyükelçilikte tam ve olağanüstü yetkili büyükelçi, konsolosluk işleri görevlisi ve ekonomi işleri görevlisi bulunmaktadır. Pazartesi- Cuma arasında 09:00 ile 17:00 arasında çalışma saatleri bulunmaktadır. Büyükelçiliğe telefon, e-mail yolu ile de ulaşabilirsiniz. Yeniyıl, paskalyadan önceki Cuma, paskalya, işçi bayramı, Letonya bağımsızlık bildirgesi günü, yaz dönümü, deniz bayramı, noel Letonya milli bayramlarıdır. Ve bu günlerde büyükelçilik resmi tatil yapar. Schengen vizesi başvurularınızda 12 yaş üzeri için 60 Euro, 6- 12 yaş arası için 35 Euro alınmaktadır. 6 yaş altındaki çocuklardan ise vize ücreti alınmıyor.

 

 Letonya İstanbul Fahri Konsolosluğu

 

            Maltepe’de bulunan Fahri konsolosluk, İstanbul ve çevresinde bulunan kişilerin konsolosluk ve vize işlemlerini takip eder. Vize talebi için vize başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurulması gereklidir. Ayrıca yapılacak seyahatin amacını ve şartlarını ifade eden belgelerin tam ve eksiksiz olarak ibraz edilmesi önemlidir.