Haberler
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor
Vizesiz Avrupa için kritik adım!
Nerelerdeyiz
Ankara
istanbul
Bursa
izmir
0850 495 04 60   |   Ücretsiz Çağrı Merkezi
Dolar Alış: 6.0383     Dolar Satış: 6.0625
      |      
Euro Alış: 6.7322     Euro Satış: 6.7591
Diğer Ülkeler


Litvanya Vizesi Litvanya Vizesi için Gerekli Bağlantılar
Litvanya Vizesi
Litvanya Vizesi

Litvanya vizesi, Litvanya vize başvurusu, Litvanya vize randevu işlemleri hakkında bilgi, gerekli evraklar ve vize başvuru formuna bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve belgeler için Online Randevu Formunu doldurabilir ya da hemen vize başvuru hattımızı 0850 495 04 60 arayabilirsiniz.

 Litvanya Vizesi 

 

            Litvanya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları öncelikle vize başvuruları için Litvanya Konsolosluğu’na ve diğer başvuru merkezlerine gerekli evraklarla beraber başvurmalıdır. Ancak Litvanya Konsolosluğu ve Litvanya Büyükelçiliği doğrudan ve şahsen vize başvurularını farklı bir durum olmaması halinde birebir kabul etmez. Bu nedenle ülkeye yapılacak olan kısa süreli seyahatler için vize müracaatları yalnızca Litvanya Konsolosluğu ya da diğer yetki verilmiş kurumlara yapılmaktadır. Başvuru yapacak kişi eğer 18 yaşından küçükse kesinlikle başvuru sahibinin anne ve babası ile beraber vize başvurularını yapmaları gerekmektedir.

 

            Vize başvurusuyla ilgili aksi bir durum olursa başvuru yapan kişi yetkililer tarafından Litvanya Konsolosluğu’na çağrılabilir. Genel olarak bu çağrılma durumu mülakat yapılmak içindir. Litvanya Konsolosluğu’na yapılacak olan vize işlemlerinde kişinin sunduğu pasaport 10 yıldan eski olmaması gerekir. Başvuru yapan kişinin pasaportu Litvanya seyahati dönüşünden sonra 6 ay daha geçerliliğini korumalıdır. Tüm bu süreç bilinerek gerekli vize işlemlerinin başlatılması vizenin daha kısa sürede neticelenmesine yardımcı olacaktır.

 

 Litvanya Vizesinde Biyometrik İşlemlerde Muaflık

 

            Litvanya ülkesine gidecek olan kişiler vize süreçlerinde biyometrik sistem ve belgelendirme uygulamalarından geçmeleri gerekir. Biyometrik uygulamalar ise parmak izi uygulamasıdır. Parmak izi uygulamasından muaf olan kişiler ise; Krallar, hükümdarlar ve ülkelerin hükümetlerinde diplomatik görev alan kişiler biyometri işlemine tabi tutulmazlar. Ayrıca ülke liderleri ve lider eşleri, uluslararası organizasyonlar için resmi bir görev için davet edilen ülke delegeleri de yine muaflık durumundan yararlanmaktadır. Bunların yanı sıra 12 yaşından küçük olan kişiler için de biyometri uygulaması yapılmaz. Sağlıkla ilgili fiziki bir problemin olması halinde ise biyometri işlemi yapılmaz. Bu durumlarda gerekli işlemler sonrasında tıbbi bir rapor alınması gerekebilir.

Litvanya

            Litvanya ülkesine seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Umuma Mahsus pasaport sahibi olmaları halinde Litvanya’ya girebilmek için öncelikle Litvanya vizesi almalıdır. Litvanya ülkeleri Schengen Bölgesi ülkeleri arasında yer alır. Bu sebeple Litvanya ülkesine seyahat edecek olan Umuma Mahsus pasaport sahipleri kısa süreli olarak kabul edilen 90 güne kadar olan tüm seyahatleri için Litvanya Schengen vizesine gerekli başvuruları yapmalıdır. Türk vatandaşları Hususi, Diplomatik ya da Hizmet Pasaportu sahibi olmaları halinde 180 gün içerisinde yapacakları 90 günü aşmayacak olan tüm seyahatleri için Litvanya vizesi için başvuru yapmaları gerekmez. Yani vize işlemlerinden muaf tutulurlar.

 

            Litvanya’ya seyahat etmek isteyen yolcular kısa süreli yani 90 günü aşmayacak olan seyahatler için gerekli vize başvurularını Litvanya Konsolosluğu başta olmak üzere Litvanya Büyükelçiliği ya da Litvanya Konsolosluğu tarafından diplomatik yetki verilmiş diğer Vize Başvuru Merkezleri ile yetkili seyahat acentelerine yapabilirler.