Haberler
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor
Vizesiz Avrupa için kritik adım!
Nerelerdeyiz
Ankara
istanbul
Bursa
izmir
0850 495 04 60   |   Ücretsiz Çağrı Merkezi
Dolar Alış: 6.0383     Dolar Satış: 6.0625
      |      
Euro Alış: 6.7322     Euro Satış: 6.7591
Diğer Ülkeler


Norveç Vizesi Norveç Vizesi için Gerekli Bağlantılar
Norveç Vizesi
Norveç Vizesi

Norveç vizesi, Norveç vize başvurusu, Norveç vize randevu işlemleri hakkında bilgi, gerekli evraklar ve vize başvuru formuna bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve belgeler için Online Randevu Formunu doldurabilir ya da hemen vize başvuru hattımızı 0850 471 24 44 arayabilirsiniz.

Önemli Not: Mesai saatleri dışında Online Randevu Formu aracılığı ile vize başvurunuz için Randevu alabilirsiniz.

Norveç Vizesi

 

Norveç ülkemize vize şartı koyan ülkelerden birisidir. Kısa ya da uzun süreli olarak Norveç’e gitmek isteyen Türk vatandaşları gitmeden önce amaçlarına uygun vizeleri almış olmalıdır. Norveç Avrupa Birliğine üye bir ülke olmamasına rağmen Schengen vizesi ile ziyaret edilebilecek ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısı ile güncel bir Schengen vizeniz varsa ülke için tekrar Norveç vizesi almaya gerek bulunmayacaktır. Schengen vizeniz yoksa ve kısa süreli bir Norveç ziyareti yapacaksanız daha sonra Avrupa Birliği ülkelerini gezerken de kullanabilmek adına direkt Norveç schengen vizesine başvurabilir ve Norveç C vizenin size sağladığı imkanlardan yararlanabilirsiniz. Genel olarak ülke için istenen kısa süreli vizelere C vize, uzun süreli vizelere ise D vize adı verilmektedir. Her iki vizenin başvurusu, gerekli evraklar ve başvurulan yerler birbirinden farklıdır. Norveç vizesi almak isteyen kişiler öncelikli olarak ihtiyaçları olan Norveç vizesi türünü belirlemeli ve buna göre gerekli şartları yerine getirmelidir.

 

Norveç Vizesi Türleri

 

            Norveç vize türü sizin bu ülkeye giriş amacınızı da belirler. Bu amaçlara göre vizeler Norveç Aile/Akraba Ziyareti Vizesi, Norveç Turistik Vize ve Norveç Ticari Vize’dir. Aile/ Akraba ziyareti yapılacak ise vize başvurusu Schengen olarak yapılmalıdır. Schengen vizesi alabilmek için geçerli bir pasaport bulunması gerekmektedir. İlk defa pasaport alacak kişiler pasaport geçerlilik tarihinin Norveç ziyaret tarihlerini kapsamasına dikkat etmelidirler.

 

Norveç Vize Başvurusu

 

Norveç vizesi başvuru formunu tam şekilde dolduran kişiler 2 adet biyometrik fotoğraf, Norveç’te bulunan aile/akraba tarafından hazırlanmış davet mektubu, nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi, aile nüfus kayıt örneğinin aslı, kişinin meslek ve çalışma durumunu bildiren belgeler, ziyaretin planlandığı uçuş ve konaklama rezervasyonlarını gösteren belgeler, son olarak da Norveç ziyaretini kapsayan sağlık sigortasının yatırıldığını gösteren belgeler ile başvuruyu tamamlarlar. Genel olarak en sık başvurulan vize tipi aile/akraba ziyaretleri için başvurulan schengen tipi vizedir. Turistik vizelerde ve ticari vizelerde aile davet mektubu haricindeki belgeler istenmekte ve ziyaretin planı ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için konsolosluk tarafından gerekli görülürse ek görüşmeler yapılabilmektedir.

 

Norveç Vizesi Nasıl Alınır?

 

            Norveç vizesi alabilmek için gerekli başvurular ve istenen evraklar Norveç Konsolosluğu yetkililerine elden teslim edilmektedir. Eğer saha önce Schengen vizesi aldı iseniz Vize bilgi sisteminde kayıtlı bulunan parmak iziniz sayesinde işlemlerinizi elektronik ortamdan yapabilir ve konsolosluğa gelmenize gerek kalmaz. Norveç Konsolosluğu vize başvurularını İstanbul’da anlaşmalı konsolosluk olan Macaristan konsolosluğu kabul etmektedir. Diğer illerden yapılacak başvurular için de kişilerin şahsen buraya gelmesi gerekir. 12 yaşından küçük ziyaretçilerin veli ya da vasilerinin bulunması yeterli olur. 12 yaşından büyük her bireyin vize başvurusu ise şahsidir ve her birey için ayrı başvuru formu doldurularak ayrı evrak hazırlanmalıdır.

 

 Norveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

 

            Konsolosluğun vize başvurusunu kabul etmesi ve sonrasında kabul ya da ret kararı vermesi kendi içinde verdiği bir karardır. Dolayısı ile vize türüne ve ziyaret amacına göre bu karar değişen sürelerde çıkabilir. Başvuru sonrası evraklarda bir eksiklik olması durumunda konsolosluk sizinle görüşme talep edebilmekte ya da yeni evrak isteyebilmektedir. Aynı zamanda gerekli evraklar verimli olsa bile konsolosluk kendi içinde değerlendirdiği her hangi bir sebepten dolayı vatandaşlara vize vermeyebilir. Vize başvurusu reddedilen kişilerin yeniden vize başvurusu yapma hakkı vardır. Vize alan kişilerin pasaportları ise konsolosluk tarafından adreslere kişiye teslim olarak gönderilmekte ve bu şekilde vizeleri başlamış olmaktadır. Bu süreç resmi tatiller dikkate alınarak başvurulan kişiler tarafından hesaplanmalıdır.