Haberler
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor
Vizesiz Avrupa için kritik adım!
Nerelerdeyiz
Ankara
istanbul
Bursa
izmir
0850 495 04 60   |   Ücretsiz Çağrı Merkezi
Dolar Alış: 6.0383     Dolar Satış: 6.0625
      |      
Euro Alış: 6.7322     Euro Satış: 6.7591
Diğer Ülkeler


Portekiz Vizesi Portekiz Vizesi için Gerekli Bağlantılar
Portekiz Vizesi
Portekiz Vizesi

Portekiz vizesi, Portekiz vize başvurusu, Portekiz vize randevu işlemleri hakkında bilgi, gerekli evraklar ve vize başvuru formuna bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve belgeler için Online Randevu Formunu doldurabilir ya da hemen vize başvuru merkezimizi 0850 495 04 60 arayabilirsiniz.

Portekiz Vizesi

            Portekiz ülkesine seyahat edecek olan kişiler özellikle Umuma Mahsus yani Bordo Pasaport sahipleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de bulunan farklı ülke vatandaşları eğer pasaportları için geçerli bir Schengen vizesine sahip değil ise, seyahatlerini gerçekleştirebilmek için öncelikle Portekiz Konsolosluğu’na vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Portekiz vizesinden muaf olan kişiler ise Türkiye Cumhuriyeti Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Diplomatik yani Siyah- Kırmızı pasaport sahipleri olup seyahatlerini 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde Portekiz Konsolosluğu tarafından vize işlemlerinden muaf tutulurlar.

Portekiz Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

 

            Portekiz ülkesi AB ve Schencen Bölgesine üye olan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu sebeple Portekiz ülkesine 90 günden daha kısa süreli olarak seyahat gerçekleştirmek isteyen kişiler, öncelikli olarak Portekiz Schengen vizesi için gerekli tüm başvuruyu yapmalıdır. Schengen vizesi sayesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Portekiz ülkesi başta olmak üzere farklı pek çok Schengen ülkesini de ziyaret edebilir. Fakat bu prosedürde öncelik Portekiz’e aittir. Yani, eğer kişi Portekiz Konsolosluğu’ndan Schengen vizesi almış ise öncelikli ziyaretini Portekiz ülkesine yapmalı ardından diğer Schengen ülkelerine seyahat etmelidir.

 

            Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Portekiz seyahatleri için Portekiz Konsolosluğu’na yapacakları tüm vize taleplerinde konsolosluğun idari ve resmi yapısına uygun şekilde işlemleri gerçekleştirmelidir. Özellikle vize prosedürlerine uygun olarak istenilen tüm evrakları doğru zamanda temin edilmelidir.

 

 Portekiz Vizesi İçin Biyometrik İşlemler

 

            Portekiz vizesi başvuruları için prosedürlere göre Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) uygulamasının da yapılması gerekmektedir. İlk kez 2011 yılında Afrika’da uygulanan Vize Bilgi Sistemi şuan pek çok Schengen ülkesinde de güvenlik önlemi olarak uygulanmaktadır.

 

            Amaç olarak kimlik sahteciliğinin engellenmesini sağlayan biyometri işlemi kişilerin parmak izlerinin tespit edilmesini sağlamaktadır. Parmak izi merkezlerinde yapılan bu işlemler sonrasında kişinin parmak izi belgeleri de yine vize evrakları arasına dahil edilmektedir. İstenilen belgeler ile beraber vize için müracaat eden kişiler biyometrik verileri içeren 10 parmak izi belgelerini de ilgili makamlara ibraz etmek zorundadır.

 

            2014 yılından itibaren Türkiye’de uygulanan biyometri işlemi, farklı pek çok ülkede de güvenlik açısından uygulanmaktadır. Özellikle, İtalya, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya ve Portekiz ülkeleri parmak izi verileri konusunda oldukça hassastır.

 

            Portekiz Konsolosluğu’na vize başvurusu yapan kişiler, özellikle biyometri işlemleri sırasında parmaklarında herhangi bir kesik, hasar ve süs amaçlı boya gibi yabancı maddelerin bulunmamasına çok dikkat etmelidir. Biyometri işlemi dijital bir cihaz ve parmak tarayıcı ile 10 parmağa yapılmaktadır. Parmak izi alımlarında uygulanan tüm işlemler gizlilik yasası çerçevesinde usullere uygun olarak yapılmaktadır.