Haberler
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor
Vizesiz Avrupa için kritik adım!
Nerelerdeyiz
Ankara
istanbul
Bursa
izmir
0850 495 04 60   |   Ücretsiz Çağrı Merkezi
Dolar Alış: 6.0383     Dolar Satış: 6.0625
      |      
Euro Alış: 6.7322     Euro Satış: 6.7591
Diğer Ülkeler


Romanya Vizesi Romanya Vizesi için Gerekli Bağlantılar
Romanya Vizesi
Romanya Vizesi

Romanya vizesi, Romanya vize başvurusu, Romanya vize randevu işlemleri hakkında bilgi, gerekli evraklar ve vize başvuru formuna bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve belgeler için Online Randevu Formunu doldurabilir ya da hemen vize başvuru merkezimizi 0850 495 04 60 arayabilirsiniz.

 Romanya Vizesi

 

 Romanya ülkesine seyahatte bulunacak olan kişiler ve Türkiye vatandaşları bu ülkeye yapacakları tüm seyahatler öncesinde Romanya vizesi almaları zorunludur. Vize işlemleri için Romanya ile Türkiye temsilciklerine ve Romanya Konsolosluklarına ya da Romanya vize merkezlerine gelerek Romanya vizesi için gerekli başvuruda bulunabilirler.

 

            Yeşil pasaport ile diplomatik pasaport yani kırmızı pasaport sahipleri ve hizmet pasaport sahipleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olmaları halinde 1 yıl içerisinde 90 günü aşmayan seyahatler için Romanya vizesi almalarına gerek yoktur.

 

            Romanya vize işlemlerinde başvuru yapan kişiler vize işlemleri için bazı durumlara da dikkat etmelidir. Bu durumlar arasında başvuru yapan kişinin pasaportunun geçerlilik süresi seyahat sonrasında en az 6 ay daha geçerli olmalı ibaresi yer almaktadır. Bu nedenle, Romanya seyahati öncesinde kişilerin Romanya vize işlemleri için yenilenmiş bir pasaporta sahip olması vize aşamasında büyük yarar sağlayacaktır. Kişiler eski pasaportları ile Romanya vize başvurularında bulunursa pasaportun en az 2 boş sayfasının vize işlemleri için bulunuyor olması gerekir. Romanya vizesi yapan kişiler evrakları eksiksiz teslim ederse genellikle başvurular maksimum 10 iş günü sonrasında sonuçlanır. Bu yüzden Romanya seyahatine göre vize işlemlerine en az 15 gün kadar önceden başlanmak gerekir.

 

 Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

 

            Türkiye vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden diğer ülke vatandaşları Romanya vizesi başvuruları için iki farklı yol deneyebilirler. Bu yollar; ilk olarak Romanya Türkiye temsilciliklerine ve Romanya Konsolosluğu’na yapılan şahsi başvurulardır. Diğer yol ise Romanya Türkiye temsilciliklerine bir vize danışmanlık firmaları ve acente aracılığı ile yapılan başvurudur.

 

            Türkiye vatandaşları kısa ya da uzun süreli seyahatleri için şahsi başvuru yaparak da Romanya vizesini, konsolosluk ya da Romanya Türkiye temsilciliklerinden kolaylıkla alabilirler. Vize işlemlerinin olumlu şekilde sonuçlanması için öncelikle Romanya vize uyum koşullarını dikkate alarak kişilerin istenilen evrakları doğru şekilde ve eksiksiz olarak ilgili mercilere teslim etmeleri gerekir.

 

            Eğer kişiler Romanya vizesi için şahsi başvuruda bulunmadan bir acente ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile Romanya vizesi başvurusunda bulunacaklarsa gerekli evrakları vize merkezlerine teslim ederek, sürecin vize merkezleri tarafından da takip edilmesini sağlayabilirler.

 

 Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

 

            Romanya vizesi için gerekli evraklar Romanya Konsolosluğu tarafından belirlenen prosedürlere uygun şekilde tamamlanmalıdır. Vize evrakları arasında en önemli evrak ise vize başvuru formudur. Romanya Konsolosluğu’na vize başvurusu yapacak kişiler bu formu eksiksiz olarak doldurmalıdır. Ayrıca, başvuru yapan kişiye ait ve vize işlenebilir durumda olan pasaport da diğer evraklar arasındadır. Evrakların tamamının yeni ve güncel bilgileri içeriyor olması vize işlemi için büyük önem taşır. Ayrıca, Romanya seyahati için seyahat ve uçak bilgilerini içeren belgeler de temsilciliklere ibraz edilmelidir.