Haberler
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor
Vizesiz Avrupa için kritik adım!
Nerelerdeyiz
Ankara
istanbul
Bursa
izmir
0850 495 04 60   |   Ücretsiz Çağrı Merkezi
Dolar Alış: 6.0383     Dolar Satış: 6.0625
      |      
Euro Alış: 6.7322     Euro Satış: 6.7591
Diğer Ülkeler


Slovenya Vizesi Slovenya Vizesi için Gerekli Bağlantılar
Slovenya Vizesi
Slovenya Vizesi

Slovenya vizesi, Slovenya vize başvurusu, Slovenya vize randevu işlemleri hakkında bilgi, gerekli evraklar ve vize başvuru formuna bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve belgeler için Online Randevu Formunu doldurabilir ya da hemen vize başvuru merkezimizi 0850 495 04 60 arayabilirsiniz.

 Slovenya Vizesi

 

 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile uzun süreli oturum izni almak isteyen kişiler ve Türkiye’de yaşayan diğer ülke vatandaşları Slovenya’ya seyahat etmek için Slovenya vizesi almalıdırlar. Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaport sahipleri ise 90 günü aşmayan seyahatlerde Slovenya vizesinden muaf tutulmaktadır. Ancak bu durum yalnızca 180 günlük süre için geçerli olmaktadır. Bununla beraber Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus yani Bordo pasaport hamilleri Slovenya seyahatleri öncesinde mutlaka Slovenya vizesi başvurusunu yaparak ülkeye yasal olarak giriş yapmalıdır.

 

            Slovenya vize başvuruları genel olarak Slovenya Devletinin Türkiye’deki temsilcilikleri yani diplomatik kurumları aracılığı ile yapılmaktadır. Özellikle Slovenya’nın diplomatik yetki verdiği kurumlara gidilerek vize başvurusu yapılabilir. Bununla beraber vize başvuru merkezleri ya da akrediteli vize kurumları tarafından da vize işlemleri yapılmaktadır. Slovenya Konsolosluğu tarafından D vize olarak bilinen ve Slovenya’da uzun süreli kalma hakkı tanıyan vize başvuruları doğrudan konsolosluğun vize birimlerine yapılabilir. Fakat, Schengen vizesi için başvuruda bulunacak kişiler öncelikle vize başvuru merkezine yönlendirmektedir. Slovenya vizesi için gerekli randevu alınarak Slovenya vizesi başvurusu yapılmalı, başvuruda gerekli evraklar doğru olarak teslim edilmelidir.

 

 Slovenya Vize Süresi

 

            Slovenya vizesi için gerekli başvurular doğru evraklar ile yapıldığı sürece ve Konsolosluğun herhangi bir alternatif evrak isteği olmadığı sürece vizeler genellikle 15 iş günü içinde neticeye ulaşır. Slovenya Konsolosluğu, Slovenya ile Türkiye’nin kabul edilmiş resmi tatillerinde kapalı durumdadır. Bu nedenle Slovenya Konsolosluğunun resmi tatil ya da farklı özel durumlar sebebiyle kapalı olması bu süreyi uzatabilir. Slovenya Schengen vizesinin için randevu alındıktan sonra ortalama 15 günlük süre randevu sonrasında geçerlidir. Ayrıca, parmak izi belgeleri de ibraz edildiği sürece Slovenya vize başvurusu değerlendirilmeye alınmaktadır. Slovenya Konsolosluğu vize süresini kendi inisiyatifi doğrultusunda uzun ya da kısa tutabilir. Özellikle, Türkiye'de yaşayan diğer yabancı uyruklu vatandaşların diplomatik evrak takipleri uzun süre aldığı için vize işlemlerinin sonuçlanma süresi de bu nedenlerden dolayı uzayabilir.

 

 Slovenya Vizesi Ret Durumları

 

            Slovenya Konsolosluğu vize başvurusu sonucunda herhangi bir ret durumlarında kişilere açıklama yapmak zorunda değildir. Yalnızca Schengen vize usulüne dayanarak ret cevabı için konsolosluk açıklamada bulunabilir.

 

            Slovenya vizesinin eğer ret cevabı almışsa kişiler dilekçeyle vizelerin ret sonucuna gerekli itirazda bulunulabilmektedir. Evrakların tekrar incelenme talebi ve bu talep doğrultusunda olumlu veya olumsuz cevap vermek yine Slovenya Konsolosluğu’nun bir insiyatifidir. Slovenya Schengen vize ret nedenleri arasında evrakların prosedüre uygun olmaması gelir.

 

            Vize başvuru formunda tutarsız bilgilerin yer alması, seyahatin süresini aşan durumların tespiti ve şüphe uyandıran yanlış bilgilerin ibraz edilmesi de diğer etkenlerdir. Daha önceden herhangi bir ülkeye Schengen vizesi alınmış ve vize yanlış kullanılmışsa da bir sonraki Schengen vize için yapılan başvurular ret cevabı alabilir.