Haberler
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor
Vizesiz Avrupa için kritik adım!
Nerelerdeyiz
Ankara
istanbul
Bursa
izmir
0850 495 04 60   |   Ücretsiz Çağrı Merkezi
Dolar Alış: 6.0383     Dolar Satış: 6.0625
      |      
Euro Alış: 6.7322     Euro Satış: 6.7591
Diğer Ülkeler


Tacikistan Vizesi Tacikistan Vizesi için Gerekli Bağlantılar
Tacikistan Vizesi
Tacikistan Vizesi

Tacikistan vizesi, Tacikistan vize başvurusu, Tacikistan vize randevu işlemleri hakkında bilgi, gerekli evraklar ve vize başvuru formuna bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve belgeler için Online Randevu Formunu doldurabilir ya da hemen vize başvuru merkezimizi 0850 495 04 60 arayabilirsiniz.

 

Tacikistan Vizesi

 

 Tacikistan'a seyahat için gerekli olan tacikistan vizesi ister konsolosluklardan istenirse de Tacikistan dış yetkili mercilerinin atadığı ve yetkilendirdiği acentelere alınmaktadır. Vize almak isteyen kişilerin bizzat konsolosluğa veya büyükelçiliğe gitmesine gerek olmadan istenildiği takdirde yetkili acentelere gerekli olan evraklar gönderilerek işlemler halledilmektedir. Acentelerin verecekleri resmi formlar eksiksiz ve tam olarak doldurulup teslim edildikten sonra evraklar işleme koyulmaktadır. Bunun yanında Tacikistan Devleti’nin 2017 yılında aldığı karar doğrultusunda vize işlemleri sanal ortamda(e-vize) da yapılmaktadır. Bu vizeye başvuru yapmak için konsolosluğun resmi web sitesi üzerinden online başvuruda bulunulması gerekmektedir.

 

 Tacikistan Vizesi Kaç Günde Alınır?

 

 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları resmi ve diplomatik pasaport sahibi iseler, Tacikistan’a yapacakları seyahatlerinde 90 günü aşmama koşuluyla vize almaları gerekmemektedir. Hususi pasaport sahibi olan T.C vatandaşları ise 6 ay içinde 2 aydan uzun sürmeyecek olan giriş çıkışlarında yine vize almalarına gerek yoktur. Umuma(bordo) mahsus pasaportları olan vatandaşların ise kalış süreleri dikkate alınmadan her türlü durumda vize alma mecburiyetleri vardır.

 

 Pasaport türleri ne olursa olsun T.C vatandaşlarının dikkat etmesi gereken hususlar

 

 -Tacikistan’dan çıkış sonrası vize işlenecek pasaportun en az 6 ay daha geçerlilik taşıyacak nitelikte olması,

 

 -Alınacak olan tacikistan vizesi nin pasaporta işlenebilmesi ve sınır kapısından geçiş sağlanabilmesi için pasaportta en az iki sayfanın boş olması,

 

 -Eğer turist vizesi aşınmışsa, Tacikistan'da kalındığı süre boyunca herhangi bir ticari faaliyette bulunulmamasıdır.

 

Tacikistan Vize Ücreti Ne Kadar?

 

            Vize ücreti, alınacak olan vize türüne göre değişiklik taşımaktadır. Ticari amaçlı olan vize türünde farklı fiyat uygulaması varken turistik vize için alınacak olan vize de ise daha farklı fiyatlar belirtilmektedir. Bu fiyatlar konsolosluk internet sitesinden öğrenilebilir. Vize başvurusundan önce ilgili mercilerin belirlemiş oldukları vize harçlarının belirlenen hesaplara yatırılması ve dekontların ilgili yerlere ulaştırılması gerekmektedir. Resmi ve diplomatik pasaport sahipleri vizesiz geçiş yapabildikleri gibi herhangi bir ücrette ödememektedirler.

 

Tacikistan Vize Harcında Muafiyet

 

 Bazı özel durumlarda vize harcı alınmamaktadır. Bu haktan faydalanan kişiler,

 -Özel davetiyeye ( uluslararası veya ulusal kuruluşların düzenledikleri toplantı veya konferanslar için) sahip kişilerden de vize ve ücret talep edilmemektedir.

 -Altı yaş altı çocuklardan ücret ve vize alınmamakla birlikte, 6-12 yaş arası çocuklarda ise vize istenmekte ancak vize harçlarında indirim yapılmaktadır.

 -Aile ziyareti için aile ve akraba vizesi olan bireylerin, geçiş sırasında yanlarında bulunana akrabalarının ekstra olarak tekrar vize almalarına gerek yoktur.