Haberler
İngiltere altın vizeyi askıya alıyor
Vizesiz Avrupa için kritik adım!
Nerelerdeyiz
Ankara
istanbul
Bursa
izmir
0850 495 04 60   |   Ücretsiz Çağrı Merkezi
Dolar Alış: 6.0421     Dolar Satış: 6.0663
      |      
Euro Alış: 6.7501     Euro Satış: 6.7772
Diğer Ülkeler


Türkmenistan Vizesi Türkmenistan Vizesi için Gerekli Bağlantılar
Türkmenistan Vizesi
Türkmenistan Vizesi

Türkmenistan vizesi, Türkmenistan vize başvurusu, Türkmenistan vize randevu işlemleri hakkında bilgi, gerekli evraklar ve vize başvuru formuna bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi ve belgeler için Online Randevu Formunu doldurabilir ya da hemen vize başvuru merkezimizi 0850 495 04 60 arayabilirsiniz.

 

 Türkmenistan Vizesi

 

            Orta Asya’da yer alan bir ülke olan Türkmenistan ile Türkiye arasında birçok ülkede olan vize muafiyet anlaşması vardır. Bu anlaşmaya göre diplomat(siyah), hususi (yeşil) ve hizmet(gri) pasaport sahibi vatandaşlar vize almaksızın Türkmenistan’a gidip maksimum 30 gün olmak koşulu ile ülkede konaklayabilirler. Yalnız bu kişiler yapacakları ziyaret için Türkmenistan’dan davet mektubu ya da yasal bir dilekçe örneği göstermelidir. Bordo yani umumi pasaportu olan kişiler için ülkeye girerken vize almak ise zorunludur. Alınacak Türkmenistan vizesi ülkenin tüm bölgelerine geçiş imkanı sağlamaz.

 

            Özellikle sınır bölgelerine ve Daşoğuz vilayetine yabancı vatandaşların vizeleri olsa dahi seyahat amacı ile geçişlerine izin verilmez. Bu bölgelere geçmek isteyen kişiler hem davet mektubu almalı hem de Devlet Göçmen ofisinden burası için özel geçiş belgesi almalıdır. Diğer ülkelerden farklı olarak Türkmenistan’a gelen turistlerin otelde kalma zorunlulukları vardır ve otelde konaklamadığı tespit edilen kişilere para cezası yaptırımı uygulanmaktadır.

 

            Bu zorunluluk yalnızca turistik Türkmenistan vizesi alan kişiler için geçerli olmaktadır. Türkmenistan için talep edilen vizeler türüne göre Diplomat vize (DP), Hizmet Vizesi (OF), Ticari Vize (BS), İşçi Vizesi (WP), Özel Vize (PR), Öğrenci Vizesi (ST), Turist Vizesi (TR), Geçiş Vizesi (TR), Sağlık Amaçlı Vize (HL), Şoför Vizesi (DR) ve Çıkış Vizesidir. (EX)

 

 Kapıda Türkmenistan Vizesi

 

            Türkmenistan’a giriş için sınır kapısında vize uygulaması da mevcuttur. Kapıda vize alınabilmesi için tek şart Türkmenistan Göç Servisi tarafından da onaylanmış olan davet mektubunuzun olmasıdır. Bununla birlikte vize için gereken tüm evraklarda kapıda bulunan sınır görevlisine sunulmaktadır. Davet mektubu belgeler ile birlikte sınır kapısında kalacağı için birden fazla onaylı kopya oluşturulması seyahat süresi boyunca yanınızda taşımanız açısından önemlidir. Türkmenistan’da gidilecek bölgeye göre, alınacak vize türüne göre ya da konaklamak istenen zamana göre vize talebinde kapıda ya da konsolosluklarda bulunulabilir. Vize almak için genelde ziyaretçilerin değerlendirdiği bir diğer yol da aracı firmalardır. Aracı firmalar sizin adınıza vize başvurusu yapma, konsolosluk başvurusu yapma ve onaylanan vizelerinizi size ulaştırma gibi görev ve yetkilere sahiptirler.